Pořádně se rozhlédni! Nepřebíhej na červenou, mohlo by tě něco srazit! Podobné věty často vycházejí z úst starostlivých rodičů, když se snaží ochránit svoje ratolesti před projíždějícími auty. Častěji než jiní je pak pravděpodobně musí pronášet rodiče dětí, kteří bydlí hned vedle rušných silnic.

Strach o dítě, aby jej něco nesrazilo, by ale podle nově zveřejněné studie neměl být tím jediným. Méně viditelnou obavou je vývoj duševního zdraví dětí. Ty, které žijí u hlavních silnic, jsou totiž podle americké studie asi dvakrát více ohroženy rozvojem vývojových poruch než děti, které žijí od silnic dál, uvedl server CNN. Mezi nejčastější takové poruchy pak patří například dyslexie nebo dysgrafie.

"Víme, že život u hlavních komunikací, a to hlavně u dálnic, si spojujeme se znečištěním vzduchu," řekla vedoucí autorka studie Sandie Ha, která působí na Institutu veřejného zdraví Kalifornské univerzity. Studie nicméně neuvádí konkrétní příčiny ani důsledky.

Výzkum ale ukázal, že děti, které od narození žijí blízko hlavních komunikací, mají nižší takzvané neverbální IQ, tedy zjednodušeně řečeno obrazové myšlení a práci s obrazci. Vyšší neverbální IQ je časté u technických a přírodovědných typů. Obvykle v něm také častěji vynikají muži. Život v blízkosti frekventované silnice navíc podle studie ohrožuje i verbální IQ a motorické dovednosti dětí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.