Více než rok pracovalo ministerstvo spravedlnosti na přípravě zákona, který má Čechům umožnit podávat hromadné žaloby podobně jako ve Spojených státech či v řadě evropských zemí. Začít platit měl za dva roky. K přichystané verzi se ale koncem minulého týdne sešly značně kritické připomínky od ostatních ministerstev, firem i spotřebitelů. Zákon se proto zřejmě změní a ve hře je i možnost, že v současné podobě nebude vládě vůbec předložen.

Kauz, ve kterých by Češi podle chystaného zákona mohli žaloby podávat, je mnoho − od spotřebitelských sporů až po ekologické havárie. S návrhem přišel už před rokem tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Ministerstvu financí, České advokátní komoře či podnikatelským svazům vadí, že autoři nepočkali na evropskou verzi hromadných žalob. Ta by měla být schválena letos na podzim a od českého návrhu se liší. "U takto zásadní úpravy považujeme za žádoucí počkat na unijní předpis," píší úředníci ministerstva financí v připomínce.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.