Více než polovina české elektřiny se stále vyrábí z uhlí a za posledních pět let stagnuje výroba energie z domácích obnovitelných zdrojů. Přitom by jejich další růst mohl zajistit levnou energii i potřebné snížení emisí.

Symbolem úspěšné cesty moderní energetiky jsou solární panely. Jejich ceny jsou dnes o 80 procent nižší než před deseti lety. Globální výkon solárních instalací se přiblížil milníku 500 gigawattů a experti předpokládají, že do roku 2023 překročí metu tisíce gigawattů. Současným motorem růstu fotovoltaických elektráren je také zavádění tržních principů soutěže mezi zájemci o jejich výstavbu.

Jenže v Česku strkáme hlavu do písku. Samozřejmě může kritik namítnout, že za sebou máme příliš zbrklý rozvoj fotovoltaiky v roce 2010. Pozici vlády k nabídce otevřít prostor pro další růst levného a čistého zdroje lze parafrázovat suchým prohlášením: díky, ale necháme to na jindy… Ve srovnání se západními zeměmi Evropy nám pomalu ujíždí vlak. Vždyť i atomová Francie připravuje podmínky pro výstavbu solárních elektráren o výkonu až 17 gigawattů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru