Znečištěné ovzduší může mít daleko rozsáhlejší vliv na člověka, než se vědci doposud domnívali. Podle nových odborných studií mají škodliviny ve vzduchu negativní dopad nejen na zdraví, ale i na lidskou psychiku, kognitivní schopnosti a v důsledku mohou vést i ke zvýšené kriminalitě.

Právě vlivem znečištění ovzduší na zločinnost se zabýval britský vědec Sefi Roth z Londýnské školy ekonomie, o jehož výzkumu informovala televize BBC. Roth dva roky sbíral data o kriminalitě a znečištění vzduchu v 600 londýnských okrscích. Při své práci zjistil, že k největšímu množství přestupků docházelo ve dnech, kdy byla v ovzduší nejvyšší koncentrace polétavého prachu. Nezáleželo přitom na tom, zda se jednalo o chudé či bohaté oblasti, ke vzrůstu kriminality docházelo ve všech.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace 91 procent populace žije v prostředí, které překračuje zdravotní limity pro kvalitu ovzduší. Česká republika se přitom umístila na samém chvostu - je zemí s druhým nejvíce znečištěným ovzduším v celé Evropské unii, hůře se dýchá pouze obyvatelům sousedního Polska. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu byla v roce 2017 nejhorší situace v českých metropolích, jako je Praha, Brno nebo Ostrava, z hlediska krajů se pak nejhůře dýchalo obyvatelům Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Mapa kriminality přitom uvádí, že ve stejném roce byl index kriminality nejvyšší právě v těchto oblastech. Příčinných faktorů však může být mnohem více. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.