Číně trvalo pouze něco přes deset let, než se stala největším trhem s elektromobily. Nyní chce Wan Gang, automobilový expert, který stojí za rozvojem aut na elektronický pohon v Číně, udělat to samé s vozidly poháněnými vodíkovými palivovými články. "Motory s vodíkovým pohonem jsou budoucností," řekl Wan Gang ve středu na šanghajské přehlídce automobilů. Informoval o tom server Qz.com.

Slova Wan Ganga mají v čínském, potažmo i v globálním automobilovém průmyslu velkou váhu. Před 19 lety totiž hrál jednu z nejdůležitějších rolí v přesvědčování čínské vlády k investicím do elektromobilů. Ta následně začala dotovat výrobce i kupce a postupně se z Číny stal největší trh s elektromobily na světě.

Wan se z Německa, kde pracoval pro automobilku Audi, vrátil do Číny v roce 2000. Tenkrát si jej pozvala čínská vláda a Wan vymyslel plán pro automobilový průmysl, který čínskou vládu zaujal: přeskočení ze spalovacích motorů na elektrické. Už o sedm let později byl ministrem vědy a techniky, a stal se tak prvním ministrem, který není členem čínské komunistické strany. Ve funkci sice skončil minulý rok, nyní je však předsedou klíčové čínské vědecké asociace.

Sám Wan se po návratu do Číny automobilům na vodíkový pohon věnoval. Mezi lety 2003 až 2005 vyvinul tři automobily na vodíkový pohon v sérii nazvané Chao Yue (v překladu "předehnat"). V té době pracoval jako hlavní vědec pro čínský program 863, což byl státní plán, který měl zemi pomoci dohnat Západ ve vývoji této pokročilé technologie. Kvůli problémům s propagováním vodíkových motorů ze začátku tisíciletí se Čína ale raději zaměřila na hybridy a vozidla s čistě elektrickým pohonem.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jaké jsou výhody a nevýhody vozů poháněných vodíkovými palivovými články?
  • Jak hodlá Čína tyto vozy prosazovat?
  • Kteří čínští výrobci automobilů jsou již na přechod na vodíkový pohon připraveni?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.