Politický nováček, herec a bavič Volodymyr Zelenskyj (41) s drtivou převahou vyhrál v neděli druhé kolo prezidentských voleb na Ukrajině. Po sečtení 96 procent hlasů má Zelenskyj 73,1 procenta a jeho soupeř, současný prezident Petro Porošenko, 24,5 procenta.

Podle listu Ukrajinska pravda je zřejmé Zelenského vítězství "zdrcující". Zelenskyj již v reakci na předběžné odhady poděkoval voličům za podporu a slíbil jim, že jejich důvěru nezklame.

"Dokázali jsme to společně… Díky celému našemu týmu, všem vojákům a dobrovolníkům za to, že chrání Ukrajinu," prohlásil zřejmý vítěz voleb. "Děkuji Ukrajincům, kteří mě podpořili, i těm, kdo hlasovali jinak. Slibuji, že nikoho z vás nezradím," řekl. Státům postsovětského regionu pak podle listu Ukrajinska pravda ze svého volebního štábu vzkázal: "Pohlédněte na nás, všechno je možné!"

Zelenskyj voličům v kampani slíbil boj s korupcí, udržení vazeb se Západem a ukončení konfliktu na východě země, kde si za posledních pět let válka mezi armádou a proruskými povstalci podporovanými Moskvou vyžádala asi 13 tisíc obětí na životech. Zelenskyj tvrdí, že má na ukončení války akční plán, o němž chce informovat v nejbližší době.

K úspěchu v prezidentských volbách na Ukrajině už vítězi Volodymyrovi Zelenskému popřálo několik zahraničních politiků, včetně amerického či francouzského prezidenta, lídrů Evropské unie či ruského premiéra Dmitrije Medveděva. Ten na Facebooku napsal, že si nedělá iluze ohledně vlády budoucího prezidenta, dodal však, že stále existuje šance na zlepšení spolupráce mezi Ruskem a Ukrajinou. Zelenskému poblahopřál i prezident Běloruska.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček uvedl, že prezidentské volby na Ukrajině ukázaly sílu občanské společnosti. Věří také, že nový prezident nepoleví v reformním úsilí. Ukrajina má před sebou podle ministra ještě hodně práce.

Politiku neopouštím, zdůraznil Porošenko

Poražený prezident Petro Porošenko prohlásil, že navzdory neúspěchu z politiky neodejde. Vyzval své stoupence, aby se nikdy nevzdali.

"Přátelé, jste nejlepší," vzkázal Porošenko po očividné porážce svým stoupencům. "Drazí členové týmu, spoluobčané, novináři, nikdy se nevzdávejte. Nikdy, nikdy, nikdy," dodal, aby zdůraznil svůj záměr neodejít navzdory neúspěchu z politické scény.

"Příští měsíc opustím úřad hlavy státu, tak rozhodli Ukrajinci. Jejich rozhodnutí přijímám. Ale rozhodně chci zdůraznit, že politiku neopouštím," prohlásil. Výsledek voleb Porošenko zjevně zpochybňovat nehodlá.

"Volby proběhly čestně, transparentně a podle mezinárodních pravidel," řekl novinářům. Slíbil, že budoucímu prezidentovi v mezidobí do střídání v úřadu pomůže zorientovat se v novém prostředí.

Zelenskyj byl ve druhém kole favoritem, prakticky všechny předvolební průzkumy mu přisuzovaly hladké vítězství. Jeho soupeř, který před pěti lety získal prezidentský mandát hned v prvním kole, se nezkušenému Zelenskému snažil čelit poukazem na své politické zkušenosti a úspěchem v úsilí o samostatnost ukrajinského pravoslaví.

Zelenskyj novinářům řekl, že ve vedení státu chystá personální změny, oznámí je prý na samostatné tiskové konferenci. Na přímý dotaz naznačil, že s funkcí se rozloučí vlivný ukrajinský politik, bývalý ministr vnitra a nynější generální prokurátor Jurij Lucenko. "Lucenko patři do starého týmu, budeme dosazovat nové lidi. A to se bude týkat nejen Lucenka," řekl Zelenskyj.

Pokud jde o Donbas, kde si za posledních pět let válka mezi armádou a proruskými povstalci podporovanými Moskvou vyžádala 13 000 mrtvých, má prý Zelenskyj akční plán, o němž chce v nejbližší době média informovat. "Povedeme mohutnou informační válku, abychom v Donbasu dosáhli klidu zbraní. Akční plán zveřejníme v nejbližší době," konstatoval politik, ale odmítl prozradit detaily. Pokusů o příměří bylo na východě Ukrajiny už přes dvacet, délka většiny z nich se ale měřila jen na hodiny.

Zelenskyj bodoval hlavně na východě země

Podle ankety společnosti TNS Kantar zvítězil Zelenskyj ve všech ukrajinských oblastech, i když na ruskojazyčném východě a jihu země měl podstatně vyšší podporu. Zatímco ve východních oblastech podle odhadů odevzdalo Zelenskému hlas 88 procent hlasujících a na jihu 86 procent, na západě země to bylo 52 procent. V Kyjevě pro něj hlasovalo 60 procent voličů.

Publicista Timothy Ash na webu listu Kyiv Post poznamenal, že míra Zelenského vítězství svědčí o tom, že za ním nebyla jen mediální kampaň s temným financováním, ale i volání po skutečné změně.

"Obyvatelstvo chce svrhnout starý zkorumpovaný systém. Zdálo se, že toho dosáhli revolucí na Majdanu, která svrhla (proruského) prezidenta Viktora Janukovyče v roce 2014. Ale za pár měsíců bylo jasné, že staří oligarchové se vrátili zpět k moci," poznamenal s tím, že Porošenko, sám oligarcha, selhal v boji proti korupci, v klíčové otázce v očích Ukrajinců. Před Zelenským podle komentátora stojí velká výzva, aby ve svém týmu spojil reformátory a sám se distancoval od miliardáře Ihora Kolomojského a jeho kamarádů.

"U Porošenka se chystají pít do rána, u Zelenského hrát ping-pong," vylíčil náladu ve štábech obou kandidátů list Komsomolskaja pravda na webu svého ukrajinského vydání. Připomněl, že podle tradice nejlepší hráč mezi novináři by měl dostat šanci zahrát si s vítězem voleb.

Voleb se nezúčastnilo několik milionů oprávněných voličů žijících na okupovaném Krymu a v Donbasu obsazeném částečně proruskými separatisty. Donbaské "lidové republiky" hlasování bojkotovaly, krymské okupační úřady je označovaly za záležitost cizího státu. Podle odhadů vyjelo z Krymu hlasovat do ukrajinského vnitrozemí 700 až 800 Ukrajinců.

Nový prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj slaví volební vítězství

Nový prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj slaví volební vítězství