Ceny ropy se v pondělí vyšplhaly na nejvyšší úrovně za téměř půl roku, severomořský Brent překročil 74 dolarů za barel. Za růstem cen je především konec výjimek z amerických sankcí na obchodování s íránskou ropou.

Brent vystoupil až na 74,31 dolaru za barel, nejvýše od 1. listopadu. Později však o část zisků přišel. Krátce po 17:00 SELČ si připisoval téměř 2,7 procenta na 73,88 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu vykazovala nárůst o 2,4 procenta na 65,54 dolaru za barel.

Bílý dům v pondělí oznámil, že americké sankce na obchodování s íránskou ropou budou od května platit pro všechny. Spojené státy totiž neprodlouží výjimky ze sankcí poskytnuté osmi zemím, mezi které patří například Čína, Japonsko, Jižní Korea, Itálie či Řecko. Spojené státy obnovily sankce loni v listopadu a dočasnou výjimku poskytly jen tradičním odběratelům ropy z Íránu.

"Přináší to mnohem více nejistoty ohledně globálních dodávek," řekl k rozhodnutí Washingtonu analytik společnosti Petromatrix Olivier Jakob, kterého cituje agentura Reuters. "Je to pro trh překvapení a ceny to tlačí vzhůru," dodal.

Washington nicméně uvedl, že Spojené státy, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty se "dohodly na včasných krocích, aby zajistily, že bude světová poptávka uspokojena, až veškerá íránská ropa zmizí z trhu".

Saúdská Arábie oznámila, že bude koordinovat svou produkci ropy s dalšími těžaři, aby zajistila rovnováhu na trhu. Podle analytiků společnosti JBC Energy je nyní "téměř jisté", že Saúdská Arábie od května zvýší dodávky na trh.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

burza typ kontrakt aktuální cena předchozí závěr
Londýn - ICE Brent červen 73,88 71,97
New York - NYMEX WTI květen 65,54 64,00
Související

 

Související