Lidé hltají nesmysly o tom, že Evropská unie může úplně za všechno, říká šéf Evropské komise Jean­-Claude Juncker v rozhovoru pro HN. Připomíná, že Česko výrazně bohatne i díky tomu, že je členem EU. A vzpomíná i na to, kdo byl jeho nejoblíbenějším českým premiérem. Vedle HN rozhovor poskytl ještě slovenskému deníku Sme, polskému listu Rzeczpospolita a maďarskému týdeníku HVG.

HN: Před 15 lety jste určitě měl ohledně rozšíření Evropské unie nějaká očekávání. Která z nich se naplnila a která ne?

Začněme na začátku. V roce 1997 Lucembursko předsedalo EU a jakožto lucemburský premiér jsem musel na summitu lídrů států EU čelit velkému odporu některých členských zemí. Silně se stavěly proti začátku vstupních rozhovorů se Slovenskem, v němž tehdy vládl Vladimír Mečiar. Musel jsem udělat pořádek. Lídrům západních zemí, kteří byli proti vstupu Slovenska, jsem připomněl, že přece nejde o slovenskou vládu, ale o Slováky. Navrhl jsem, aby Slováci mohli do EU vstoupit spolu s ostatními uchazeči.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

HN: Jaká byla reakce?

Debata o tom trvala na summitu hodiny, ale podařilo se to. Takže kdykoliv přijde řeč na to, že v unii jsme svědky rozdělení na Západ a Východ, což je nyní jedna z mých největších obav, mám čisté svědomí. Protože jsem vždycky prosazoval rozšíření, a to včetně Slovenska, s čímž tehdy většina tehdejších členů nesouhlasila. A ani na jedinou vteřinu jsem od té doby nelitoval, že v roce 2004 se deset zemí díky vstupu do EU vrátilo zpět do srdce Evropy. Někteří lidé teď tvrdí, že to byla velká chyba. Nesouhlasím s tím.

HN: Naplnila se ale všechna vaše očekávání? Za posledních 15 let přece nastaly lepší i horší momenty v postojích zemí střední a východní Evropy k EU.

Ano, ale očekávání, která jsem měl, se z velké části naplnila. Už proto, že hospodářská situace v těchto zemích se velmi zlepšila. Je třeba ocenit, že se často pustily do odvážných reforem. Jejich ekonomický růst je opravdu pozoruhodný. Nikdy se nepřidám k těm, kteří rozhodnutí o rozšíření EU zpochybňují.

HN: Není v EU o 28 zemích mnohem těžší se na něčem dohodnout, než tomu bylo před vstupem našich států?

Fungování evropské integrace jsem poprvé zažil v prosinci 1982 jakožto mladý ministr. Tehdy bylo členských zemí devět. Je rozhodování v 28 těžší než tehdy? V žádném případě ne. Bylo to těžké při jakémkoliv počtu členů. V žádném případě nejsem z rozšíření zklamán. Od nových členských zemí jsme se hodně poučili.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Lituje šéf Evropské komise postupu EU v době migrační krize, kvůli kterému pak v některých státech posílili populisté?
  • Proč OLAF kritizuje i Evropskou komisi?
  • Je Viktor Orbán diktátor?
  • A je EU v krizi?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se