Náklady na zbrojení v posledních letech rychle rostou. Podle studie Stockholmského mezinárodního mírového výzkumného institutu (SIPRI) v roce 2018 investovaly do zbraní všechny státy světa celkem 1822 miliard dolarů (42 bilionů korun), o 2,6 procenta více než v roce předchozím. Nejvíce se na tom podílely Spojené státy a Čína. Podle Economistu výsledky studie ukazují hlavně na rostoucí mezinárodní napětí.

Ve srovnání s rokem 1998 je globální objem investic do zbrojení větší o 76 procent a od roku 1988, kdy institut mohl začít sbírat spolehlivá data, svět za zbrojení loni utratil vůbec nejvíce peněz. Vojenské náklady na osobu se globálně zvýšily z 230 na 239 dolarů. Česká republika je mezi 15 státy, kde útraty za ozbrojování loni rostly nejvíce.

Související

Spojené státy a Čína do svých armád vložily stejné množství peněz jako zbytek světa dohromady a právě soutěžení mezi nimi je podle Economistu hlavní příčinou zvyšování nákladů na obranu ve světě. V první desítce států, které nejvíce investují do zbraní, jsou také Saúdská Arábie, Indie, Rusko, z Evropy pak Francie, Velká Británie nebo Německo.

Na amerických kontinentech výdaje na zbrojení vzrostly o 4,4 procenta a v Asii o 3,3 procenta. Naopak v Evropě, přestože je zde několik největších investorů a evropské vojenské výdaje společně s těmi ruskými tvoří zhruba 20 procent globálních výdajů, náklady na obranu příliš nerostou. Meziročně se zvýšily jen o 1,4 procenta na 346 miliard dolarů. Znatelnější nárůst byl v posledních letech znát jen v některých státech střední a východní Evropy.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.