Obě hlavní britské politické strany, vládnoucí konzervativci a opoziční labouristé, prožívají při sčítání hlasů ze čtvrtečních místních voleb v Anglii a v Severním Irsku nepříjemné chvíle. Zatímco konzervativci zcela jistě přijdou o stovky zastupitelských křesel, labouristé si nijak výrazně nepolepší. Jasnými vítězi jsou po sečtení více než tří čtvrtin hlasů prounijní liberální demokraté. Podle komentátorů je za propadem obou největších politických uskupení rozhořčení voličů nad způsobem, jakým postupují v souvislosti s odchodem Británie z Evropské unie.

Výsledek konzervativců by mohl dokonce překonat nejčernější předpovědi, které varovaly před ztrátou 1000 z více než 5000 křesel, která strana držela ve více než 250 místních radách, o jejichž složení se ve čtvrtek rozhodlo. Po oznámení výsledků u 203 ze 248 anglických zastupitelstev už přišli o 951 zastupitelů a ztratili většinu ve více než 30 radách.

Premiérka Theresa Mayová odpoledne uvedla, že výsledky jsou pro její stranu "velice složité". Konzervativní i labourističtí voliči podle ní oběma stranám jednoznačně vzkázali, aby dovedly brexit do konce. Premiérka hovořila na sjezdu velšských konzervativců a jeden bývalý místní zastupitel na ni pokřikoval, aby rezignovala.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn řekl, že jeho strana si "mohla vést lépe", a připustil, že za špatným výsledkem mohou být spory kolem brexitu. Televizi ITV řekl, že každý britský poslanec má nyní obrovskou motivaci k prosazení brexitové dohody. Právě labouristy označují někteří komentátoři za hlavní poražené, protože jako opoziční strana nedokázali využít neúspěchu konzervativců. Nejčerstvější průběžné výsledky nasvědčují dokonce tomu, že přijdou o několik desítek křesel.

"Angličtí voliči využili místní volby k potrestání konzervativců premiérky Theresy Mayové a opoziční Labouristické strany za zablokování brexitu," napsala agentura Reuters. Podle médií mnoho voličů svou nespokojenost s chaosem kolem odchodu Británie z evropského bloku vyjádřilo demonstrativním roztrháním hlasovacích lístků. Jiní na nich vyjadřovali podporu nové Straně pro brexit europoslance Nigela Farage, která však do místních voleb kandidáty nepostavila. Na lístcích se také objevily nápisy jako "zrádci". Neplatné lístky vhazovali do uren ale i zastánci setrvání v EU.

Přírůstek v počtu místních zastupitelů si naopak ze čtvrtečních voleb odnese Liberálně demokratická strana a také zelení, tedy dvě uskupení, která jsou jasně proti odchodu Británie z EU. Podle neúplných výsledků už liberální demokraté počet svých křesel více než zdvojnásobili na 1036, zelení zatím zaznamenávají v historii místních voleb svůj nejlepší výsledek.

Zastupitelé se v důsledku specifických britských pravidel nevolili v celé zemi, nýbrž jen do všech 11 rad v Severním Irsku a do 248 ze 343 anglických zastupitelstev. V Anglii bylo ve hře přes 8400 zastupitelských míst, dalších 462 v Severním Irsku. V šesti anglických městech se přímo volili starostové. Kompletní výsledky z Anglie by měly být známé v pátek večer, sečíst hlasy odevzdané v Severním Irsku potrvá kvůli složitosti tamního volebního systému déle.

Ačkoli novináři jsou při vyvozování závěrů z aktuálního dění opatrní, představitelé dvou největších stran výsledky spojují na prvním místě s procesem odchodu z EU. "Dvě hlavní strany se musí spojit a vyřešit brexit," prohlásil ve vysílání BBC News předseda labouristů Ian Lavery. Podle ministra vnitra Sajida Javida konzervativci ztratili důvěru voličů, protože "neplníme hlavní slib z posledního programu, tedy že opustíme EU 29. března". Rozhovory o kompromisní podobě brexitu mezi vládou a opozicí mají podle BBC pokračovat v úterý, vyústění tohoto procesu je však zcela nevyzpytatelné.

Británie na konci března unii neopustila, protože premiérka Mayová nedokázala v parlamentu prosadit "rozvodovou" dohodu s podmínkami odchodu. Termín ani způsob vystoupení země z bloku tak ani více než měsíc po původně plánovaném datu brexitu stále není jasný. Po dubnovém mimořádném unijním summitu má Británie na schválení podmínek brexitu čas do konce října. Od dohodnutí druhého odkladu brexitu se však situace na britské politické scéně nijak zásadně neposunula a mnozí komentátoři se domnívají, že britský odchod se může v říjnu znovu odložit.