Spojené státy od pátku zvýší současné desetiprocentní clo na zboží z Číny v objemu 200 miliard dolarů (4,6 bilionu korun) ročně. Na Twitteru to v neděli oznámil prezident Donald Trump. Clo bude nově činit 25 procent. Obchodní jednání s Čínou podle něj pokračují, ale příliš pomalu. Na nadcházející týden je přitom naplánováno další kolo schůzek, od kterého se čekalo završení několikaměsíčního procesu. Trumpovo prohlášení silně ovlivnilo asijské trhy. Hlavní indexy asijských akcií klesly nejvíce od roku 2016.

Americký prezident dnes zároveň pohrozil, že Spojené státy "zanedlouho" zavedou 25procentní clo také na výrobky v objemu 325 miliard dolarů (7,5 bilionu korun), které zatím clu nepodléhají.

Představitelé americké vlády přitom opakovaně ujišťovali, že vyjednávání s Pekingem o odstranění vzájemných obchodních překážek postupují dobře, upozorňuje server CNBC. Trump o zvýšení desetiprocentního cla mluvil už na začátku roku, po zahájení rozhovorů ale tento krok plánovaný na začátek března odložil.

"Obchodní dohoda s Čínou pokračuje, ale příliš pomalu, protože oni se snaží začít s jednáním znovu. To ne!" napsal Trump. "Těch deset procent se v pátek zvýší na 25 procent. Další zboží za 325 miliard dolarů, které nám Čína posílá, zůstává nezdaněné, ale zanedlouho bude, a to sazbou 25 procent," uvedl.

Poplatky, které platí Čína za vývoz do USA, podle prezidenta neměly velký dopad na cenu výrobků, náklady podle něj nese hlavně Čína. Agentura Bloomberg ale podotýká, že většinu dodatečných výdajů ve skutečnosti pokryjí společnosti, které čínské zboží importují.

Příští týden se do Washingtonu vrací čínská delegace, kterou vede vicepremiér Liou Che. Podle CNBC se v poslední době objevila řada zpráv, že jednání USA s Čínou se chýlí ke konci a že dohoda by mohla být uzavřena už v pátek. Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová ve čtvrtek řekla, že po rozhovorech v následujícím týdnu se Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching rozhodnou, zda se sejdou a podepíšou finální ujednání.

Spojené státy loni, ještě před desetiprocentním clem na část dovozu, zavedly také 25procentní poplatek na výrobky za 50 miliard dolarů ročně. CNBC uvádí, že neshody v rámci aktuálních jednání panují hlavně kolem krádeží duševního vlastnictví a povinnosti zahraničních firem při vstupu na čínský trh vydat své technologie firmám čínským. Spory se prý vedou také o tom, zda mají být cla zcela odstraněna, nebo zda se mají dále vybírat jakožto "vymáhací mechanismus".

Čína pod napětím vyjednávat nebude

Čína po Trumpových prohlášeních zvažuje, že zruší jednání se Spojenými státy o vzájemném obchodu. S odvoláním na informované zdroje to v pondělí uvedl list The Wall Street Journal (WSJ). Další kolo schůzek, od kterého se čekalo završení několikaměsíčního procesu, je přitom naplánováno na tento týden. Čínští obchodní vyjednávači se nicméně chystají na cestu do Spojených států.

Tento krok znamená výraznou eskalaci obchodního napětí mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Přitom Trump ještě v pátek hovořil o pokroku v rozhovorech, podotkl list. Ministr financí Steven Mnuchin minulý týden označil jednání s Pekingem za produktivní. Méně optimismu projevil americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer, podle něhož Čína upouštěla od některých svých dřívějších závazků.

Rozhodnutí zrušit rozhovory by bylo v souladu se strategií Pekingu nevyjednávat pod tlakem hrozeb, upozorňuje list WSJ.

Načasování hrozby ze strany prezidenta Trumpa vyvolalo spekulace, že jejím cílem je vytvořit tlak na Čínu a na domácí půdě mu připsat body. "S prezidentem Trumpem nikdy nevíte, ale je tu velká šance, že je to jen hrozba," řekl Chad Bown z Petersonova ústavu pro mezinárodní ekonomiku. "Pokud oznámí dohodu v průběhu tohoto týdne, bude to vypadat, jako by jednal tak tvrdě, jak jen to jde, aby dospěl k dohodě," dodal.

V reakci také výrazně oslabily čínské akciové trhy a hlavní indexy by mohly zaznamenat nejhlubší jednodenní propad za tři roky. Index CSI300, který zahrnuje čínské blue chips, odepsal 5,84 procenta a uzavřel na hodnotě 3684,62 bodu. Podobně index Shanghai Composite klesl o 5,58 procenta na 2906,46 bodu, zatímco index STI burzy v Singapuru ztratil rovná tři procenta na 3290,62 bodu.

Propad se nevyhnul ani burze v Hongkongu, jejíž index Hang Seng odepsal 2,90 procenta na 29 209,82 bodu. Během dne přitom ztrácel i více než tři procenta. Ke zmírnění ztrát přispěly zprávy, že čínská delegace stále počítá s cestou do Washingtonu, aby tam jednala s americkou stranou o obchodních vztazích. Ušetřeny zůstaly trhy v Jižní Koreji a Japonsku, kde jsou burzy zavřené.

"Odpolední obchodování bylo klidnější. To oznámení pomohlo, teď se aspoň ví, že jednání budou pokračovat," poznamenal Steven Leung z makléřské společnosti UOB Kay Hian v Hongkongu.

Na více než tříměsíční minimum spadla čínská měna jüan, i ta ale později část ztrát smazala a k dolaru se prodávala v kurzu 6,7666 jüanu. Předtím spadla až na 6,7994 jüanu. Zpevnil japonský jen, považovaný v dobách zvýšené geopolitické nejistoty za bezpečnou měnu. Dolar k němu odpoledne ztrácel 0,1 procenta na 110,94 jenu.  Americký dolar vůči většině předních měn posiluje. Růst napětí v obchodních vztazích mezi Spojenými státy a Čínou totiž snížil zájem investorů o rizikovější aktiva. Euro vůči dolaru ztrácí 0,1 procenta na 1,1190 dolaru.

Své dopolední zisky ztratilo zlato. Troyská unce (31,1 gramu) se později prodávala za 1278 dolarů, což je zhruba stejná úroveň jako na konci minulého týdne.

Evropa na měsíčním minimu

Evropské akcie se během pondělního obchodování propadly na měsíční minimum. Plánované zvýšení amerických cel na čínské zboží totiž obnovilo obavy investorů ohledně obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou. Panevropský index STOXX 600 kolem 14:30 SELČ ztrácel 1,4 procenta na 385 bodů. Hlavní index německých akcií DAX vykazuje pokles asi o 1,7 procenta zhruba na 12 200 bodů. Od začátku letošního roku si ale připisuje kolem 15 procent.

Související