Na hranicích palestinského Pásma Gazy a Izraele začalo v pondělí ráno platit příměří, které ukončilo dva dny intenzivních bojů mezi izraelskou armádou a palestinským radikálním hnutím Hamás. Oznámily to palestinské zdroje. Boje si vyžádaly tři desítky obětí, většina z nich jsou Palestinci, na izraelské straně zemřeli čtyři civilisté. Izraelská strana dohodu o příměří nepotvrdila, ale zrušila mimořádná bezpečnostní opatření na jihu Izraele u hranic s Pásmem Gazy.

Podle deníku The Times of Israel se odmítla izraelská vláda k příměří vyjádřit zřejmě proto, aby veřejně nepřiznala jednání s organizací Hamás, kterou označuje za teroristickou. Ráno ale Izrael oznámil zrušení bezpečnostních opatření na jihu země, zavedených kvůli víkendovým bojům. Otevřeny mají být v oblasti i školy.

Palestinští radikálové z Pásma Gazy zahájili masivní raketovou palbu na Izrael v sobotu a pokračovali v ní i v neděli. Podle izraelské armády bylo na Izrael za víkend vypáleno přes 650 raket. Izraelská armáda ostřelování opětovala a zasáhla v Pásmu Gazy za víkend na 320 cílů. Uvedla, že se soustředila na pozice Hamásu, který vládne Gaze přes deset let, a další teroristické organizace Islámský džihád. Izraelský nálet ale zasáhl například také budovu, v níž měla sídlo i odbočka turecké tiskové agentury Anadolu.

Nová vlna střetů na hranicích Pásma Gazy s Izraelem si od soboty podle palestinských médií vyžádala 23 mrtvých Palestinců, včetně tří žen a dvou dětí, a nejméně devíti radikálů z hnutí Islámský džihád. Při ostřelování zemřeli také čtyři izraelští civilisté, dalších nejméně deset Izraelců bylo zraněno.

Plnou podporu Izraeli vyjádřil prezident USA Donald Trump, jenž vyzval k ukončení raketového ostřelování. "Izrael opět čelí smrtelné raketové palbě teroristických skupin Hamás a Islámský džihád. Stoprocentně Izrael podporujeme při obraně jeho občanů. Pro obyvatele Gazy - tyto teroristické činy proti Izraeli vám nepřinesou nic víc než trápení. Skoncujte s násilím a pracujte na míru," napsal Trump na Twitteru.

Ostřelování Izraele palestinskými radikály odsoudila v neděli i šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová. Stejně se vyjádřil i generální tajemník OSN Antonio Guterres, který kritizoval útoky na obydlené oblasti a vyzval obě strany konfliktu k příměří, "zejména v době, kdy začíná svatý měsíc ramadán".

Eskalace násilí na hranici s Pásmem Gazy je pro Izraelce nyní zvlášť citlivá. Tento týden totiž Izrael slaví Den vyhlášení nezávislosti a příští týden se v Tel Avivu konají semifinále a finále mezinárodní písňové soutěže Eurovize.

Na hranicích Pásma Gazy se už od loňského března konají protesty, jimiž se Palestinci snaží vymoci ukončení blokády Pásma, kterou Izrael zavedl v roce 2007 po ovládnutí oblasti Hamásem. Demonstrace, při nichž mnozí Palestinci házejí na izraelské vojáky kameny a zápalné lahve a vojáci opětují střelbou ostrými náboji, mají upozornit i na právo návratu Palestinců do původních domovů v dnešním Izraeli. Protesty si už vyžádaly na 200 mrtvých z řad Palestinců a životy dvou izraelských vojáků.

Související