Německo bylo po léta světovou inspirací v přechodu na obnovitelnou energii. Realita je však trochu jiná. Jak vyplývá z rozsáhlé investigace německého týdeníku Der Spiegel, největší politický projekt od sjednocení Německa Energiewende, který měl zajistit přechod na obnovitelné zdroje energie, se možná zhroutí.

Německo získává 35 procent elektřiny z větru, slunce, biomasy nebo vody. Obnovitelná energie se v minulém roce poprvé vyrovnala uhlí jakožto hlavnímu zdroji elektřiny, země však nestačí vyrábět více zelené energie a musí celou transformaci přehodnotit zahrnutím všech sektorů  od budov přes průmysl až po dopravu.

Německu se sice před lety podařilo odpoutat od jaderné energie, nepodařilo se mu však zbavit uhlí. Proces přechodu na obnovitelné zdroje se zasekl a rozšiřování větrných elektráren a solárních systémů se nikam neposunulo. Chybí vše, především politická vůle a schopné řízení projektu. Podle Spiegelu není v Německu nikdo, kdo by koordinoval přechod na obnovitelnou energii a dohlížel na jeho urychlení. Když chce stát například někde umístit větrnou turbínu nebo položit elektrické vedení, čeká ho zpravidla odpor veřejnosti, čehož se politici bojí. Často pak zbytečně volí dražší a časově náročnější varianty, jako je umístění vedení pod zem. A to vše jen proto, aby s nikým nepřišli do sporu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.