Podle zahraničních pozorovatelů probíhá v čínské provincii Sin-ťiang vládou řízený pokus o asimilaci tamních obyvatel hlásících se k islámu. Peking k tomu používá i "převýchovné" tábory, které nechal postavit v posledních třech letech a kam posílá osoby oficiálně podezřelé z terorismu a protistátních činností. Cílem může být i vymazání celého kulturního dědictví Ujgurů a dalších národů a postupná sinizace oblasti, kdy dojde k tomu, že v regionu převládne etnická skupina Chanů. 

Informace o čínském zacházení s minoritami prosakují na povrch zřídka, přesto existuje několik svědectví bývalých vězňů, které úřady poslaly z nejrůznějších důvodů do táborů. Jedním z nich je příběh Adiby Hayratové, etnické Kazašky, která odešla se svými dcerami z rodné země v roce 2017, aby navštívila příbuzné žijící na hranicích Kazachstánu a Číny a zúčastnila se kurzu líčení. Jak ale uvedl její manžel Esten Erbol, který zůstal doma s jednoročním synem, do svého bydliště ve městě Almaty se už nevrátila. "Můj syn neví, jak jeho matka vypadá. Když v naší čtvrti vidí mladou ženu, volá na ni 'mami'," řekl televizi CNN.

Hayratová vyrůstala v Číně a má stejně jako její dcery čínskou státní příslušnost, pokoušela se ale získat kazašské občanství. To se jí však nepodařilo vzhledem k tomu, že ji čínské úřady zadržely a poslaly do převýchovného tábora. Podle její rodiny v něm strávila jeden rok, poté putovala ke svým rodičům. Svoboda ji ale nečekala – musí vykonávat nucené práce za ubohou mzdu a nesmí kontaktovat svou rodinu v Kazachstánu pod hrozbou návratu do tábora. Ztratila také své dvě dcery, které se musely přestěhovat ke vzdáleným příbuzným.

Podle informací, které zveřejnil americký Kongres, jsou nucené práce za účelem získání levné pracovní síly poměrně běžné. Jednak mají úřady přehled o pohybu podezřelých živlů, které mají zkušenost s pobytem v lágru, jednak si mohou vydržovat armádu pracovníků, kterým nenabídnou nic než slabou záruku, že se už do převýchovného tábora nevrátí. Vše záleží na tom, jak vzorně se budou chovat.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.