Na světě existuje osm milionů druhů rostlin a živočichů. Člověk je jedním z nich a k životu stejně jako ostatní potřebuje přírodní zdroje. Svým vlastním přičiněním ale celou přírodu nezvratně ničí natolik, že kvůli jeho chování mohou vymřít již v následujících desetiletích desítky druhů živočichů i rostlin. Upozornila na to nedávná rozsáhlá studie OSN, která se zabývá zanikající rozmanitostí druhů, a to zejména v důsledku lidské činnosti.

"Na Zemi dochází k velice drastickému vymírání druhů, které nemá precedens. Toto vymírání je navíc způsobeno člověkem," uvedl pro HN jeden z vedoucích autorů zprávy Pavel Kindlmann z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

Vyhynutí podle mezivládního panelu OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES) hrozí až jednomu milionu druhů živočichů a rostlin. Termíny, kterými se vědci pro popis současné situace ohání, se různí. Někdo mluví o zániku biodiverzity, někdo o šestém hromadném vymírání. Na tom, že se ale nepochybně jedná o vážný stav, se shodnou všichni. Británie a Irsko v uplynulých dnech dokonce vyhlásily stav klimatické nouze. Obě země se tak snaží naplnit doporučení studie, která vybízí k razantnímu snížení emisí do roku 2050.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.