Americký výzkumník Victor Vescovo při ponoru na dno Mariánského příkopu v Tichém oceánu objevil plastový odpad. Při sólovém sestupu v ponorce do hloubky 10 927 metrů překonal dosavadní rekord nejhlubšího ponoru a našel nové druhy živočichů, informoval server BBC.

Texaský investor a bývalý námořní důstojník Vescovo sestoupil na dno tichomořského příkopu v místě zvaném Challenger Deep a strávil tam čtyři hodiny. Vescovo na místě našel čtyři dosud neznámé druhy různonožců, tedy korýšů podobných krevetám. Kromě mořské fauny zahlédl ale i plastový sáček a obaly od sladkostí. "Velmi mě zklamalo, že jsem na nejhlubším místě v oceánu viděl zřejmé důkazy lidského znečišťování," prohlásil Vescovo.

Objem plastového odpadu v oceánech dosahuje kritického stavu. Organizace spojených národů odhaduje celkové množství plastů v oceánech na 100 milionů tun. Součástí Vescovovy expedice je z posbíraných vzorků zjistit, zda obsahují mikroplasty. Ze studie provedené japonskými vědci minulý rok vyplynulo, že plastový odpad se nevyhýbá ani nejhlubším částem oceánů, odpad se podle nich rozšířil i do oblastí vzdálených více než 1000 kilometrů od pevniny.

Vescovo doufá, že jeho objev pomůže zvýšit povědomí o nebezpečí, které znečištění oceánů plastovým odpadem představuje, a přiměje vlády, aby zpřísnily regulace týkající se plastů. "Oceán není velká skládka, i když se k němu tak chováme," uvedl Vescovo. S ponorkou DSV Limiting Factor podnikl za poslední tři týdny čtyři ponory v Mariánském příkopu a získal přitom vzorky živočichů i hornin a jedinečné záběry z hlubin.

Oblast, kde americký výzkumník sestoupil, se nachází zhruba 400 kilometrů jihozápadně od ostrova Guam. Z hladiny se expedice účastnil i Donald Walsh, který se společně s Jacquesem Piccardem na stejném místě ponořil v roce 1960. V batyskafu Trieste dosáhli hloubky 10 916 metrů, Vescovo je překonal o 11 metrů. V historii se na dno Mariánského příkopu podíval už jenom jeden další člověk - v roce 2012 se na stejném místě potopil režisér velkofilmů Titanic nebo Avatar James Cameron.