Ve Spojených státech začalo tažení proti potratům. Naposledy zakázala potraty Alabama, a to včetně případů znásilnění či incestu. Výjimku ze zákona mají pouze případy, kdy je ohrožen život matky. O něco měkčí omezení v podobě zákazu potratu po šestém týdnu těhotenství letos zavedly další čtyři americké státy - Georgia, Kentucky, Mississippi a Ohio. V Jižní Dakotě a Iowě už podobné omezení platí delší dobu. V dalších se projednává. Ve Spojených státech tak sílí konzervativní tlaky, jejichž cílem je zrušení soudního rozhodnutí, které ženám na území celé země zaručuje právo na potrat.

V USA neexistuje federální zákon o právu žen na potrat, který by odhlasoval americký Kongres. Tamní právo na potrat se proto opírá o patnáctý dodatek ústavy zaručujícího právo na soukromí. V roce 1973 soudci Nejvyššího soudu odhlasovali v poměru 7 : 2, že se vztahuje i na právo žen na potrat. V principu tak navzdory zmíněným zákonům v Alabamě či dalších státech může jít žena na potrat kdekoliv. Rozhodnutí soudu je nadřazené zákonům jednotlivých států.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.