Ačkoliv půjde příští týden k volebním urnám celá Evropská unie, o složení europarlamentu budou často rozhodovat místo témat evropských témata regionální. Dvojí kvalita potravin, migrace či evropská armáda, to jsou hesla známá českým voličům, jaká ale rezonují v šesti největších státech unie?

Francie

Vlna nového ekonomického nacionalismu se podle deníku Le Monde dotkla i jedné z největších otevřených ekonomik světa. Francouzské strany se v kampani stále častěji upínají k různým formám protekcionismu. Od krajní levice po krajní pravici se myšlenka ochrany domácího trhu před levnou zahraniční konkurencí šíří v různých podobách. 

Populistická sociálně demokratická La France Insoumise bojuje za "solidární protekcionismus", ten by měl mít podobu kilometrové uhlíkové daně. Uhlíková daň je vybíraná podle obsahu uhlíku ve fosilních palivech, kilometrová uhlíková daň pak závisí i na vzdálenosti místa, odkud musel dodavatel zboží dopravit. Vzhledem k větším vzdálenostem tak zahraniční dodavatelé zaplatí daleko více než domácí firmy.

K obdobné myšlence zdanění zahraničních dodavatelů se upírají i francouzští zelení. Uhlíková daň by měla platit pro země mimo EU.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.