Peking je připraven obnovit obchodní rozhovory s Washingtonem. Uvedl to čínský velvyslanec ve Spojených státech Cchuej Tchien-kchaj. Obvinil nicméně USA z náhlých změn postojů a z porušování předběžných dohod.

USA a Čína, tedy dvě největší ekonomiky světa, nyní proti sobě vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují nová cla. Poslední kolo obchodních rozhovorů mezi USA a Čínou skončilo 10. května ve slepé uličce a žádný termín dalších jednání od té doby nebyl stanoven, píše agentura Reuters.

"Čína zůstává připravena pokračovat v rozhovorech s americkými kolegy s cílem dosáhnout dohody. Naše dveře jsou stále otevřené," uvedl Cchuej Tchien-kchaj. "Americká strana více než jednou přes noc změnila svůj názor a porušila předběžné dohody, kterých již bylo dosaženo," prohlásil rovněž.

Související

Velvyslanec se vyjádřil také k obchodním restrikcím, které Spojené státy minulý týden uvalily na čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei. Americké tajné služby podezírají Huawei ze spolupráce s čínskou rozvědkou, což ale firma popírá.

Velvyslanec uvedl, že tyto restrikce postrádají "jakékoliv opodstatnění a důkazy". "Všichni vědí, že Huawei je firma v soukromém vlastnictví. Je to prostě běžný čínský soukromý podnik. Takže všechny ty kroky proti Huaweii jsou politicky motivované," dodal.

 

Související