V západním světě v posledních letech přibývá měst, v jejichž ulicích policejní složky využívají systémy automatického rozpoznávání obličejů pro odhalování nelegálních aktivit. Pracují s nimi policejní oddělení napříč Spojenými státy a technologii testují i jejich kolegové ve Velké Británii. Stále silněji se však ozývají i hlasy aktivistických skupin, podle kterých rozpoznávání obličejů narušuje soukromí a základní lidská práva. V reakci na vzrůstající obavy minulý týden San Francisco jako první velké americké město využívání této technologie policií zakázalo

Jedním z hlavních dodavatelů rozpoznávacího softwaru je americký technologický gigant Amazon miliardáře Jeffa Bezose. Jeho společnost nyní sklízí kritiku od části akcionářů, kterým se nelíbí, že svůj systém Rekognition poskytuje státním bezpečnostním složkám. Na valné hromadě proto předložili návrhy na zákaz takového jednání nebo na vypracování nezávislé zprávy o rizicích využívání této technologie. Na svém webu o tom informovaly The New York Times. Ani jeden z návrhů podle listu sice nezískal při čtvrtečním hlasování většinovou podporu, přesto ale dobře ilustruje vzrůstající odpor vůči sledovacím technologiím.

Předložené návrhy akcionářů Amazonu zároveň poukazují i na rozšiřující se fenomén aktivismu mezi technologickými investory. V nadcházejících týdnech hodlají akcionáři Facebooku, Twitteru a Alphabetu (společnost vlastnící Google) hlasovat o problémech zásahů do voleb, šíření nenávisti, dezinformací a poskytování cenzurovaných verzí služeb pro Čínu. Akcionáři Applu si zase minulý rok úspěšně prosadili zavedení silnějších nástrojů rodičovské kontroly. 

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.