Vedení vlivného výboru britských konzervativních poslanců ve středu nezměnilo stranická pravidla a neumožnilo ihned znovu hlasovat o vyslovení nedůvěry premiérce Therese Mayové. Britský tisk ve čtvrtek psal, že jsou dny šéfky kabinetu sečteny, stále se však drží u moci.

Podle deníku The Guardian se Mayová "zabarikádovala" v čísle 10, tedy v sídle předsedů vlády v Downing Street. The Times dokonce předpovídají, že premiérka oznámí svou rezignaci v pátek ráno.

Předsednictvo Výboru 1922 nevyslyšelo výzvy některých poslanců Konzervativní strany a nakonec ani nehlasovalo o změně pravidel týkajících se vyslovení nedůvěry lídrovi Konzervativní strany. Předseda Graham Brady se má nicméně v pátek s premiérkou Mayovou sejít a hovořit s ní o její budoucnosti.

"Mnoho povyku pro nic," hodnotil na Twitteru středeční události zpravodaj společnosti BBC Norman Smith. "Nic se nezměnilo," komentoval zase reportér nedělníku Mail on Sunday Harry Cole.

Předsedkyně vlády pro tuto chvíli ustála další krizi v rámci své snahy realizovat brexit na základě dohody se zbytkem Evropské unie. V posledních hodinách se v britských médiích množily spekulace o tom, že by Mayová mohla ještě ve středu ohlásit odchod z čela vlády. Více komentátorů nicméně soudí, že středeční události možná prodloužily její úřadování jen o několik dní.

Britská premiérka Theresa Mayová přišla kvůli svému novému plánu na realizaci brexitu o prvního člena kabinetu. Rezignaci oznámila Andrea Leadsomová, jež měla dosud na starosti vládní agendu v dolní komoře parlamentu. V dopise premiérce mimo jiné napsala, že při prosazení aktuální strategie by Británie nebyla po odchodu z Evropské unie skutečně svrchovanou zemí.

"Už nevěřím, že náš přístup povede k uskutečnění výsledku (brexitového) referenda," uvedla Leadsomová, která je britskými novináři označována za vůdčí osobnost skupiny ministrů prosazujících ráznou odluku od EU. "Proto s velkou lítostí a s těžkým srdcem odcházím z vlády," uzavírá Leadsomová dopis, který zveřejnila na Twitteru.

Poslední vlnu odporu proti premiérce ze strany ministrů a dalších konzervativců vyvolalo úterní ohlášení nového plánu ratifikace dojednaných podmínek brexitu. Mayová toho chce docílit prostřednictvím prováděcího zákona k již třikrát odmítnuté "rozvodové dohodě", do kterého hodlá zahrnout různé kompromisní prvky ve snaze získat opoziční hlasy.

Hlasování o návrhu zákona je podle posledních informací plánováno na 7. června. Premiérka ve středu řekla, že text bude zveřejněn tento pátek, hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová ale nyní na Twitteru naznačila, že jeho předložení by se ještě mohlo odsunout.

Související