Americký knihovník Jeffrey Beall je autorem seznamu, na kterém se nechtěl nikdo vyskytnout. Obsahoval totiž názvy titulů predátorských časopisů. Tedy takových, které za autorský poplatek otisknou téměř cokoliv. V roce 2017 seznam stáhl z internetu, z čehož viní především univerzitu, na které pracoval jako knihovník.

"Lidí, kteří naletěli predátorským časopisům, je mi líto. Na druhou stranu jsou vědci, kteří v nich publikují zcela účelově, protože za publikování získávají body od univerzit," říká Beall. Nyní už je v důchodu, e-maily od podvodných časopisů mu však stále přicházejí každý den.

Je to už 11 let od doby, co jste začal dávat dohromady svůj seznam predátorských časopisů. Změnilo se něco od té doby?

Je jich mnohem víc než tehdy, takových časopisů už existují tisíce. Problém neustále roste, někteří odborníci v souvislosti s tím hovoří o krizi. Vědci dostávají každý den deset až dvanáct e-mailů od vydavatelů predátorských časopisů s nabídkou publikování.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.