S letošními volbami do Evropského parlamentu (EP) začíná být jasné, že oproti skladbě EP, která byla zvolena před pěti lety, se mnohé změní.

Následkem nejedné evropské krize, sílícího hlasu nacionalistů a protekcionistů a často nízké akceschopnosti unijní byrokracie se do popředí evropského agenda settingu mohou dostat euroskeptici z většiny států EU.

A ač se euroskeptické strany stát od státu liší v mnoha ohledech a názorech, a to i co se týče technologických záležitostí, všechny se shodnou na jednom - absolutní "svobodě projevu" na internetu, a to bez jakékoli hrozby postihu.

Faktem ale zůstává, že nové složení parlamentu znervózňuje celou internetovou a technologickou komunitu, a to především kvůli velké neznámé v podobě jasných programových bodů euroskeptiků v oblasti technologií a postupující digitalizace.

Pro objasnění toho, co by měl technologický svět očekávat od příchozí vlny euroskeptiků, vypracoval server Politico pomocí rozhovorů s aktivisty a vrchními stratégy a analýzy volebních programů těchto stran stručný přehled očekávatelných kroků, od digitálního průmyslu, cenzury a ochrany soukromí až po umělou inteligenci.

Mezi analyzované strany patří stávající členové skupin Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD) a Evropa národů a svobod (ENF), jakož i pravděpodobní členové budoucích krajně pravicových a populistických frakcí, které po volbách vzniknou.

Ačkoliv se zdá, že technologie nejsou pro euroskeptiky nijak důležitým tématem, situace se radikálně mění, pokud se dotýkají jiných priorit.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.