Speciální jednotky kosovské policie v úterý ráno zatkly 13 Srbů na severu země, který je zčásti pod kontrolou Bělehradu. Jeden kosovský policista byl při akci postřelen. Srbský prezident Aleksandar Vučić v reakci uvedl armádu do stavu bojové pohotovosti, informovala srbská i kosovská média.

Srbská agentura Tanjug uvedla, že zatčení jsou srbští příslušníci kosovské policie, které úřady viní ze zapojení do organizovaného zločinu, pašování, braní úplatků či zneužití pravomocí.

"Tato operace je proti organizovanému zločinu a jejím cílem jsou policisté a celníci," řekl kosovský premiér Ramush Haradinaj. Srbské obyvatelstvo Kosova vyzval ke klidu. Počet zatčených kosovská strana neupřesnila. Výroky Haradinaje nepřímo potvrdil i mluvčí mezinárodních mírových sil KFOR Vicenzo Grasso, podle nějž není akce namířena proti Srbům, nýbrž proti zločincům a korupčníkům. Dodal, že neprobíhá pouze na severu země.

Srbský prezident Vučić v reakci na zadržení kosovských Srbů nařídil uvést všechny složky armády a speciálních jednotek policie do stavu bojové pohotovosti. Podle státní televize RTS byl zaznamenán pohyb vojsk na srbském území směrem ke hranici s Kosovem. Kvůli eskalaci napětí se rovněž sejde bezpečnostní rada státu. "Pokud (zatýkání) ihned neskončí, není pochyb o tom, jak bude Srbsko reagovat již během dne," řekl pověřenec srbské vlády pro Kosovo Marko Djurić, podle nějž má akce za cíl zastrašit a vyvolat paniku mezi tamním srbským obyvatelstvem.

Zvýšenou bojovou připravenost v souvislosti s událostmi v Kosovu nařídil Vučić coby vrchní velitel armády také loni v září, kdy speciální jednotka kosovské policie doprovázela premiéra Haradinaje při jeho kontroverzní cestě na sever Kosova.

Rozsáhlá zatýkací akce proběhla na několika místech severního Kosova, policie při ní údajně zabavila množství důkazního materiálu. Podle kosovského listu Koha Ditore se v obci Zubin Potok strhla přestřelka, v níž byl lehce zraněn kosovský policista. V etnicky rozdělené Kosovské Mitrovici zněly sirény a na hlavním náměstí v srbské části města se shromáždilo množství obyvatel.

Bělehrad ztratil kontrolu nad svou jižní provincií v roce 1999, částečný vliv si udržuje pouze v několika severokosovských okresech, kde převládá srbské obyvatelstvo. Působení kosovskoalbánských policejních jednotek v severním Kosovu je tudíž pro Srbsko velmi citlivé. V roce 2011 se vláda v Prištině pokusila obsadit hraniční přechody Jarinje a Brnjak, aby zajistila přísnější kontrolu a plnění tehdejšího obchodního embarga na srbské zboží. To místní Srby rozhořčilo, postavili barikády k přechodům a jeden z nich vypálili. Při incidentech byl zabit jeden kosovský policista. Kontrolu přechodů pak převzali vojáci mezinárodních sil KFOR.

Ve svém pondělním parlamentním projevu věnovaném Kosovu Vučić varoval před obnovenými střety, pokud nebude nalezen "kompromisní" řešení mezi vládami v Bělehradě a Prištině.