Počet lidí bez práce v Německu se v květnu nečekaně zvýšil a růst zaznamenal poprvé téměř za dva roky. Podle sezonně upravených údajů bylo bez práce 2,279 milionu lidí, což je o 60 000 více než v dubnu. Oznámil to ve středu spolkový úřad práce. K růstu přispěly mimořádné vlivy, ale také zpomalení růstu ekonomiky.

Analytici v anketě agentury Reuters naopak očekávali pokles počtu nezaměstnaných, a to o 8000. Míra nezaměstnanosti stoupla na pět procent z dubnových 4,9 procenta.

Velmi dobrý stav trhu práce byl v posledních letech důvodem silného růstu německé ekonomiky, taženého zejména domácí poptávkou. Několik měsíců růstu nezaměstnanosti by mohlo oslabit výdaje domácností a vyřadit jeden z nejdůležitějších motorů dosavadního růstu.

Šéf úřadu práce Detlef Scheele ale upozornil, že nečekaný růst způsobila hlavně revize statusu některých příjemců podpory v nezaměstnanosti. Svou roli však sehrála i zpomalující ekonomika.

"Na pracovním trhu můžeme vidět první vedlejší vliv o něco slabšího vývoje ekonomiky z poslední doby," uvedl Scheele. "Poptávka firem po nových zaměstnancích prudce oslabuje, ale zůstává vysoká."

"Všechny dobré věci musí skončit," komentoval zprávu z trhu práce hlavní ekonom VP Bank Thomas Gitzel. Upozornil, že průmyslové podniky omezují produkci kvůli poklesu zakázek, což se promítá hlavně do nižší poptávky po dočasných zaměstnancích.

Podobně se vyjádřil také ekonom soukromé banky Bankahus Lampe Bastian Hepperle. "Štědré roky jsou za námi. Pracovní trh zřejmě dosáhl vrcholu," prohlásil. Dodal ale, že celková zaměstnanost zůstává relativně vysoká, což by mělo podpořit soukromou spotřebu a růst tažený domácí poptávkou. Někteří analytici také upozorňují, že za celý rok by počet nezaměstnaných měl klesnout, protože je na trhu stále nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

Sezonní očištění dat je statistická technika, které se snaží omezit vliv předvídatelných sezonních událostí, jako jsou svátky, počasí či uzavření škol. Eliminují se tak sezonní výkyvy a je snazší stanovit základní trendy ve vývoji. Podle sezonně neupravených údajů se počet nezaměstnaných zvýšil o 7093 na 2,236 milionů a míra nezaměstnanosti zůstala na 4,9 procenta.

 

Německý průmysl, který je závislý na vývozu, už čelí problémům kvůli obchodním sporům a nejistotě spojené s chaotickým odchodem Británie z Evropské unie, upozornila agentura Reuters.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá mimo jiné i řada českých podniků. Loni hrubý domácí produkt (HDP) Německa vzrostl o 1,4 procenta, což byl nejpomalejší růst za pět let. Německá vláda v dubnu zhoršila odhad růstu domácí ekonomiky na letošní rok na 0,5 procenta z původního jednoho procenta.

Související
Související