Vládní návrh zákona o státním zastupitelství bude podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové puštěn do připomínkového řízení. Uvedla to v pátek na společné tiskové konferenci s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Státní zastupitelství dostane prostor se k plánované reformě, která počítá se zavedením funkčních období státních zástupců a omezení možnosti odvolání nejvyššího státního zástupce, vyjádřit právě v připomínkovém řízení.

Jak oba shodně uvedli, délka funkcí šéfů zastupitelství by měla být stejná jako je to již v případě soudů – tedy 10 let u Nejvyššího státního zástupce a sedm let u ostatních vedoucích žalobců.

Jednou z otázek je i délka přechodné doby, tedy jak dlouho po schválení novely budou moci zůstat dosavadní žalobci ve funkci. I v tomto podle nich panuje víceméně shoda. Benešová již dříve uvedla, že u Nejvyššího státního zástupce by měla být přechodná doba dva roky, u vrchních žalobců tři roky a u zbylých by měla být odstupňována podle toho, jak dlouho jsou již ve funkci. "Nebylo by dobré, aby se všichni obměnili během jednoho či dvou let," potvrdil Zeman.

Ten s Benešovou souhlasil i v návrhu na změnu současné čtyřstupňové soudní soustavy na třístupňovou. Zeman ale upozornil, že to nemusí znamenat jen rušení vrchních státních zastupitelství, jak se o tom nejčastěji mluví.

"Je luxus mít čtyři úrovně soudů a státních zastupitelství. Jedna varianta je rušení vrchních zastupitelství a soudů, druhá slučovat okresní soudy a zastupitelství, ale to nejde udělat od stolu," řekl Zeman s tím, že by k tomu měly být detailní analýzy.

"Zdůrazňuji, že tu reformu nebudu dělat já, mám jen dva roky, to bych nestihla," poukázala Benešová, která jen chce svému případnému nástupci, který přijde po plánovaných volbách na podzim 2021, připravit pro rozhodnutí podklady.

Benešová se také zmínila, že resort spravedlnosti má příští rok dostat výrazně méně peněz než v letošním roce. "Bylo nám řečeno, že rozpočet bude zkrácen, nejméně o pět procent," uvedla ministryně spravedlnosti Marie Benešová po páteční schůzce s Nejvyšším státním zástupcem.

Krácení bude palčivé podle Zemana zejména pro státní zastupitelství. "Bude potřeba posílit justiční čekatele s ohledem na to, že během příštích pěti až osmi let půjde poměrně dost státních zástupců do důchodu," uvedl Zeman. Loni v prosinci se přitom předchůdce Benešové Jan Kněžínek chlubil, že prosadil ve vládě rekordní navýšení rozpočtu, které umožní letos navýšit platy soudního personálu o více než deset procent.

Oba se dotkli i tématu přeplněnost věznic. "Nyní zpracováváme na toto téma zvláštní zprávu, která bude v létě hotová," uvedl Zeman. "Vysvětlili jsme si, jaká jsou ve věznicích kritéria pro podmíněná propuštění, shodli jsme se na tom, že je třeba využívat více odklonů, více náramky , shodli jsme se na peněžitých trestech," konstatovala Benešová.

V uplynulých týdnech se po celé republice konaly protesty žádající mimo jiné i odvolání Benešové. Podle protestujících je její přítomností na ministerstvu ohrožena nezávislost justice. Protestující se bojí, že Benešová má zamezit stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo.

Benešová podle dřívějších vyjádření organizátorů protestů dlouhodobě zpochybňuje Babišovo obvinění z dotačního podvodu. Demonstrující označují nedávné jmenování Benešové ministryní za možný zásah do justiční moci a žádají ujištění, že vláda neodvolá nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Benešová i Babiš ale odmítají, že by hrozilo narušení nezávislosti justice.

Sledujte záznam z tiskové konference Marie Benešové a Pavla Zemana.