Hned vedle brány číslo 2 gdaňské loděnice, symbolu polského boje s komunismem, stojí impozantní "zrzavá" budova. Moderní dům ve tvaru trupu lodi uprostřed průmyslové zóny je letos středobodem oslav spojených s třicátým výročím prvních polosvobodných voleb, které si Poláci připomínají tento měsíc.

Uvnitř má své sídlo Evropské centrum Solidarity, které vzešlo ze spolupráce města Gdaňsk, několika neziskovek a ministerstva kultury. Udržování památky Solidarity a pořádání ambiciózních výstav v pětipatrovém domě umožňovala především dotace ministra kultury.

S ohledem na svůj historický odkaz centrum každý rok získávalo štědřejší částku, než mu ministerstvo slíbilo v zakládací smlouvě. Až do letošního, symbolického roku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.