Spojené státy v pátek uvalily nové sankce na Írán. Tentokrát se týkají petrochemického sektoru, včetně největší petrochemické společnosti, která podle Washingtonu finančně podporuje íránské revoluční gardy. S odvoláním na americké ministerstvo financí to uvedla agentura Reuters. Vztahy mezi USA a Íránem se vyhrotily loni, když americký prezident Donald Trump oznámil, že Washington odstupuje od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Trumpova administrativa pak na islámskou republiku uvalila nové sankce.

V pátek oznámené sankce jsou zaměřené na íránskou společnosti PGPIC, která podle Spojených států poskytuje finanční podporu ekonomickému křídlu elitních revolučních gard. Ty mají v zemi rozhodující slovo v ekonomice, politice i bezpečnosti. Analytici ale podle Reuters tvrdí, že účinek těchto sankcí bude minimální.

Související

Nová opatření navazují na Trumpovo rozhodnutí ze začátku května. Trump tehdy uvalil sankce na vývoz íránských průmyslových kovů a pohrozil dalšími kroky, pokud Írán "zásadně" nezmění své chování. Opatření mělo za cíl zasáhnout íránský export železa, oceli, hliníku a mědi, které podle sdělení Bílého domu představují pro islámskou republiku kromě ropy největší zdroj příjmů z exportu.

Napětí mezi Spojenými státy a Íránem v posledních týdnech vyvrcholilo, když Washington do blízkovýchodního regionu vyslal kvůli blíže neupřesněné íránské hrozbě letadlovou loď a bombardéry B-52.

Spojené státy Íránu rovněž připisují květnový útok na čtyři tankery u břehů Spojených arabských emirátů. Při útoku byly 12. května napadeny dvě lodě Saúdské Arábie, jedna norská a jedna, která patřila Spojeným arabským emirátům.

Související