Statisíce lidí v neděli v Hongkongu protestovaly proti návrhu zákona, který by umožnil vydávat osoby podezřelé ze spáchání trestného činu do pevninské Číny. Očekává se, že masová účast zvýší tlak na vládu této zvláštní správní oblasti Číny, aby od přijetí zákona ustoupila. Po půlnoci na pondělí místního času (v neděli večer SELČ) se podle médií objevily násilnosti, když se několik set protestujících střetlo s podobným počtem policistů před místním parlamentem. Organizátoři tvrdí, že do ulic vyrazilo přes milion lidí, což by znamenalo, že nedělní účast byla větší než při protestu z 1. července 2003, kdy lidé demonstrovali proti spornému zákonu o národní bezpečnosti. Policejní odhady jsou ale výrazně nižší.

"Dnes vyšlo do průvodu 1,03 milionu lidí," oznámil večer místního času (odpoledne SELČ) jeden z organizátorů akce davu před místním parlamentem. Lidé přitom dál zůstávali v ulicích. Agentura AFP uvedla, že nedělní manifestace je největší od připojení Hongkongu k Číně v roce 1997. Policie počet účastníků protestu odhadla na 240 tisíc.

Hongkong, který jako bývalá britská kolonie přešel pod čínskou správu před dvaadvaceti lety, zaručuje zákonem svým obyvatelům nezávislou justici a rozsáhlé osobní svobody, včetně svobody projevu. Mnozí však tvrdí, že Peking postupně tyto svobody omezuje.

Sporný návrh extradičního zákona, předložený hongkongskou vládou, podle prodemokratických kritiků narušuje právní nezávislost poloautonomního regionu, neboť usnadňuje vydávání lidí podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny. Tam by mohli čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům.

"Žádné vydávání do Číny, žádný špatný zákon!" skandoval dav protestujících na úvod demonstrace, která byla svolána do velkého parku Victoria na 15:00 místního času (09:00 SELČ). Ve více než třicetistupňovém vedru se mezi protestujícími objevily jak rodiny s malými dětmi, tak starší lidé. K nezvykle široké skupině odpůrců navrhovaného zákona patří studenti či prodemokratičtí aktivisté, ale i podnikatelé a manažeři, kteří obvykle podporují vládu.

Podle organizátorů protestovalo v ulicích Hongkongu přes půl milionu lidí. Foto: ČTK

"Tady pro Hongkong končí hra, je to otázka života a smrti. Proto jsem přišel. Je to zlý zákon," řekl britské stanici BBC profesor Rocky Chang. Podle dalších účastníků protestu by přijetí zákona nejen omezilo svobody obyvatel, ale i poškodilo pověst Hongkongu jako mezinárodního finančního centra.

Lidé volali po odstoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové. Ta tvrdí, že zákony o vydávání jsou nezbytné, pokud se Hongkong nemá stát rájem zločinců na útěku. K dnešní demonstraci se dosud nevyjádřila. "Musí návrh zákona stáhnout a rezignovat," řekl veterán Demokratické strany James To. "Celý Hongkong je proti ní," dodal zákonodárce.

Po Toově proslovu se podle agentury Reuters k davům stále připojovaly další tisíce lidí. Zaplnily i čtyři jízdní pruhy místní hlavní třídy. Do oblasti protestů se soustředily policejní jednotky s obušky a helmami, podle televize RTHK použily pepřový sprej proti šesti maskovaným mužům, kteří se pokusili zablokovat silnici.

Krátce po půlnoci, kdy už bylo v Hongkongu pondělí, tiskové agentury hlásily větší potyčky před budovou místního parlamentu. Protestující se podle zahraničních médií vrhli na šiky policistů, aby si proklestili cestu do parlamentní budovy. Policie po varování použila pepřový sprej a podle agentury AFP také obušky. Někteří měli připraveny i pistole na slzný plyn, dodává agentura Reuters.

Podle AFP demonstranti házeli lahve a kovové bariéry na policisty. Agentura AP informovala, že skupině demonstrantů se podařilo prolomit zátarasy u sídla místní vlády, kde protestní průvod skončil. Dav krátce pronikl do budovy, ale když policie použila obušky a pepřový sprej, tak protestující z místa odešli. Zhruba hodinu po půlnoci už byla většina demonstrantů pryč.

Související