Jednou z posledních na vládě a straně premiéra Viktora Orbána nezávislých institucí v Maďarsku je Maďarská akademie věd. Vládní strana Fidesz, která má v parlamentu pohodlnou většinu, ale navrhuje zákon, který by změnil systém financování akademie tak, aby se stala naprosto závislou na politické vůli přidělující státní i evropské peníze - a tím pádem přišla o svoje dosavadní postavení. Vědci se obávají, že tím utrpí kvalita výzkumu, a mnozí, dosud třeba i kritičtí vůči vládě, budou muset odejít. Jiní se obávají, že se tím zničí kvalita výzkumných projektů. Výsledek pak bude stejný: naprostý propad kvality maďarského výzkumu.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.