Dolní komora britského parlamentu ve středu poměrně těsně odmítla usnesení předložené labouristickou opozicí, jež mohlo být počátkem snahy vyloučit brexit bez dohody s Evropskou unií, i kdyby tuto variantu prosazoval nový premiér. Iniciativu podpořili i poslanci z jiných stran, včetně několika vládních konzervativců. Proti nakonec hlasovalo 309 členů Dolní sněmovny, pro bylo 298, informovala agentura Reuters.

"Toto je jen začátek našich snah zablokovat brexit bez dohody," uvedl stínový ministr pro brexit Keir Starmer. Každý kandidát na šéfa Konzervativní strany, a tedy budoucí premiér, by podle něj měl vědět, že parlament bude nadále proti takovému scénáři.

Labouristé chtěli ve středu dosáhnout toho, aby poslanci měli na konci měsíce možnost předložit návrh zákona s cílem zamezit brexitu bez dohody 31. října. Někteří uchazeči o funkci lídra konzervativců a nástupce současné premiérky Theresy Mayové totiž dávají najevo, že by nebyli ochotni usilovat o další odsun odchodu země z EU, i kdyby to mělo znamenat, že Spojené království opustí blok bez dohody o podmínkách takového kroku.

Brexit bez dohody je varianta, před níž varují převážně ekonomové. Proti je i většina poslanců.

Bývalý ministr zahraničí Boris Johnson, považovaný v klání konzervativců za favorita, ve středu uvedl, že Londýn vyjedná s EU lepší dohodu o podmínkách brexitu, zároveň ale nesmí svůj odchod z unie dál odkládat. Brusel ale otevření už připravené dohody opakovaně odmítá, nový britský premiér na tom podle něj nic nezmění.

Británie zůstává členem EU i tři roky po referendu, ve kterém se britští voliči vyslovili pro brexit, neboť končící premiérce Mayové se opakovaně nepodařilo v domácím parlamentu brexitovou dohodu ratifikovat. Její nástupce by měl být znám na konci července.