Nejvíce volných pracovních míst je ve výrobě, jde zejména o obsluhu strojů, nekvalifikované dělnické profese a řemeslníky. Firmy velice obtížně shánějí také IT specialisty. Vyplývá to z ankety mezi personálními agenturami. Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 2,6 procenta, bez práce bylo nejméně lidí od května 1997. Volných pracovních míst přibylo 346 552.

"Tradičně nejvíce lidí chybí v informačních technologiích, podle dostupných údajů aktuálně chybí asi 30 tisíc IT specialistů. Lidé s touto kvalifikací zkrátka na trhu nejsou volní," řekla ředitelka marketingu Grafton Recruitment Jitka Součková. Dále je podle ní stále velký nedostatek lidí ve výrobě, a to jak kvalifikovaných, tak nekvalifikovaných.

Největší počet volných míst je u nízkokvalifikované a nízce honorované základní dělnické či manuální profese ve výrobě, obsluze nebo v zemědělství, dodala Alžběta Honsová z agentury Randstad. Důvodem je podle ní jednoznačně nízká mzda. Pak jsou to technické a řemeslné pozice, kde je naprostý nedostatek šikovných lidí. Málo lidí je i ve stavebnictví, dodala.

Nedostatek zaměstnanců ve výrobě je především proto, že tito lidé na pracovním trhu nejsou, ať už jde o kvalifikované profesionály nebo o dělnické profese, doplnil ředitel agentury Hays ČR Ladislav Kučera. Výrobní firmy v posledních letech podle něj navyšovaly své výrobní kapacity, mají množství zakázek a nedostatek pracovních sil je nyní v dalším růstu omezuje.

Ze 340 tisíc neobsazených míst je 107 tisíc v obsluze strojů a zařízení, 90 tisíc míst je v kategorii pomocných a nekvalifikovaných pracovníků a na třetím místě s 66 tisíci jsou řemeslníci a opraváři. Především jsou to kovodělníci, strojírenští dělníci a pracovníci, kteří tvoří polovinu z těchto míst. Dále chybí 30 tisíc pracovníků ve službách a prodeji. Jde tedy především o těžkou manuální práci, která může být buď nekvalifikovaná, nebo je pro ni třeba vyučení v oboru, podotkl Jiří Halbrštát z ManpowerGroup.

"Všude se mluví o zoufalém nedostatku lidí, ale zároveň si lidé stěžují, že nemohou najít slušnou práci. Výše zmiňované obory opouští hlavně kvůli pracovním podmínkám, přístupu nadřízených a neodpovídající mzdě vzhledem k tomu, co se nabízí na trhu. Očekávání lidí se stále více míjí s očekáváním firem," upozornil Halbrštát. Firmy se podle něj nedokážou dívat na zaměstnávání lidí jiným způsobem a hledat nové cesty. "V ČR jsme v tomto velmi konzervativní a nedáváme takový prostor lidem s individuálními požadavky, ať už to jsou maminky s dětmi, lidé v předdůchodovém věku nebo zdravotně znevýhodnění lidé. Často dochází kvůli lenosti a předsudkům k úplně nesmyslné diskriminaci," poznamenal.