Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v červnu prudce zhoršila a klesla výrazně více, než se očekávalo. Obavy vzbuzují nejnovější slabé hospodářské údaje a stále se zostřující spor mezi Spojenými státy a Čínou. Vyplývá to z průzkumu německého výzkumného institutu ZEW zveřejněného v úterý.

Index důvěry se podle průzkumu institutu v červnu snížil o 19,0 bodu na minus 21,1 bodu. Klesl již podruhé za sebou. Analytici v průměru odhadovali, že se důvěra sníží jen na minus 5,6 bodu.

Indikátor vyjadřuje očekávání budoucího ekonomického růstu na základě průzkumu mezi oslovenými 300 investory a analytiky. Jeho kladná či záporná hodnota odpovídá pozitivnímu nebo negativnímu očekávání.

"Prudký pokles ekonomického očekávání ZEW jde ruku v ruce se zvýšenou nejistotou ohledně budoucího globálního ekonomického vývoje a podstatně horším ekonomickým vývojem v Německu na začátku druhého čtvrtletí," řekl agentuře DPA prezident ZEW Achim Wambach. Jako příčinu uvedl mimo jiné eskalaci obchodního konfliktu mezi USA a Čínou.

Dílčí index, který hodnotí současnou hospodářskou situaci, se v červnu ale snížil jen mírně. Klesl o 0,4 bodu na 7,8 bodu. Trhy očekávaly, že klesne na 6,0 bodu.

Svůj odhad růstu německé ekonomiky v úterý snížil další vlivný německý hospodářský institut. Ifo očekává, že největší ekonomika Evropské unie v příštím roce vzroste o 1,7 procenta, zatímco dříve počítal s růstovým tempem 1,8 procenta. Institut varoval, že recese ve zpracovatelském průmyslu se začíná přelévat do dalších sektorů. Pro letošek ale ponechal odhad ekonomického růstu beze změny na 0,6 procenta.

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa vzrostl v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,4 procenta. V meziročním srovnání růst ekonomiky podle sezonně přepočtených údajů dosáhl 0,7 procenta. Vláda letos snížila odhad růstu HDP na 0,5 procenta. V závěru loňského roku se německá ekonomika těsně vyhnula recesi.

Související
Související