Příštím lídrem britské Konzervativní strany, a tedy i premiérem bude buď bývalý ministr zahraničí Boris Johnson, nebo současný šéf diplomacie Jeremy Hunt. Rozhodlo o tom páté hlasování konzervativních poslanců, v němž byl z volby stranického lídra těsně vyřazen třetí zbývající kandidát, ministr životního prostředí Michael Gove. Vítěz souboje vystřídá v čele strany i vlády premiérku Theresu Mayovou, která ohlásila odchod po ztroskotání dohody o podmínkách odchodu země z EU.

Finálovou fázi procesu má v rukou asi 160 000 členů vládní strany. Jako jasný favorit do ní vstupuje Johnson, který má podle průzkumů mezi řadovými straníky zdaleka největší podporu. Při čtvrtečním hlasování jej podpořilo 160 ze 313 konzervativních poslanců, zatímco druhého Hunta 77. Gove souboj o druhé postupové místo prohrál jen o dva hlasy. To vyvolalo mezi britskými novináři vlnu spekulací o možném "taktickém hlasování" některých Johnsonových podporovatelů ve prospěch Hunta, kterého podle médií hlavní favorit považuje za menší hrozbu.

"Jsem hluboce poctěn, že se mi v posledním hlasování podařilo získat přes 50 procent hlasů. (...) Těším se na cestu napříč Spojeným královstvím a na to, jak budu vysvětlovat svůj plán na realizaci brexitu, sjednocení země a vytvoření světlejší budoucnosti pro nás všechny," uvedl po hlasování na Twitteru Johnson.

Johnson a Hunt už o víkendu zahájí skoro měsíční sérii mítinků se členy vládní strany, na kterých budou prezentovat své plány pro Británii. Straníci o nástupci Mayové rozhodnou prostřednictvím korespondenčního hlasování, jehož výsledky mají být oznámeny v týdnu od 22. července.

Střídání na pozici lídra strany vyvolala nekončící krize kolem realizace britského odchodu z Evropské unie. Bývalý londýnský starosta Johnson je dlouhodobě stoupencem brexitu a ve svých vyjádřeních slibuje, že vyjedná "lepší" brexitovou dohodu. Zároveň se podle něj odchod z EU nesmí znovu odkládat.

Ministr zahraničí Hunt naopak před tři roky starým brexitovým referendem prosazoval setrvání v unii, následně se ale "znovuzrodil jako brexitář", napsala zpravodajská společnost BBC. Podle Hunta je rovněž možné vyjednávat o změnách ve stávající "rozvodové dohodě", ačkoli to zbytek EU kategoricky odmítá.

Podobně jako Johnson říká, že v krajním případě by sáhl po variantě brexitu bez dohody.

V červnovém průzkumu agentury YouGov uvedlo 77 procent dotázaných členů Konzervativní strany, že Johnson by byl pro ně dobrým lídrem. O Huntovi to řeklo 56 procent respondentů. V anketě webu Conservative Home zase jako preferovaného lídra označilo Johnsona 62 procent ze 1170 dotázaných konzervativců. Huntovi jich dalo hlas 11 procent, přičemž hlasovat mohli i pro Gova nebo ministra vnitra Sajida Javida. 

Hunt po postupu do finálové fáze volby na Twitteru uznal, že je nyní v pozici outsidera. "V politice se ale překvapení dějí, tak jako se stalo dnes," napsal. Považuje za svou zodpovědnost ukázat své straně, "jak dosáhnout brexitu" nebo jak udělat z Británie zemi, která "kráčí světem se vztyčenou hlavou".

Labouristé v reakci na dnešní vývoj kritizovali skutečnost, že nového premiéra vyberou pouze členové vládní strany. Nový lídr konzervativců podle hlavní opoziční strany nebude mít mandát na to, aby vedl zemi. "Potřebujeme ihned parlamentní volby," uvádí labouristé.