Spojené státy ve čtvrtek v reakci na sestřelení svého dronu Íránem v Hormuzském průlivu podnikly kybernetický útok proti Teheránu. Informují o tom americká média. Útok ochromil počítačové systémy, jejichž prostřednictvím íránské revoluční gardy, odpovědné za zničení bezpilotního letounu, kontrolují zařízení na odpalování raket a řízených střel.

Dva nejmenovaní američtí činitelé, na něž se odvolává agentura AP, uvedli, že kybernetický útok schválil prezident Donald Trump. Ten přitom na poslední chvíli odvolal konvenční vojenskou akci proti Íránu, jež měla být americkou odpovědí na sestřelení dronu. Kybernetický útok američtí odborníci připravovali už delší dobu. Uvažovalo se o něm jako o reakci na útoky na dva tankery v Ománském zálivu z minulého týdne, z nichž Spojené státy obvinily Írán.

Představitelé firem specializovaných na kybernetickou bezpečnost uvedli, že v poslední době, kdy výrazně vzrostlo napětí mezi Washingtonem a Teheránem, íránští hackeři pracující pro tamní vládu zesílili útoky proti americkým vládním agenturám a proti klíčové ekonomické infrastruktuře. Rozesílali prý takzvané spear phishingové e-maily, které obvykle napodobují běžné e-maily, ale obsahují přílohy se škodlivými kódy.

Agentura Reuters v sobotu uvedla, že pro Trumpa je možnost vojenského řešení íránské krize stále ve hře a že jeho administrativa chystá další sankce, které Teheránu znemožní mít jaderné zbraně.

John Bolton, bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa, Íránu vzkázal, aby si americkou opatrnost a rozvážnost nepletl se slabostí. Řekl to v souvislosti s tím, že Trump v pátek na poslední chvíli odvolal vojenský útok.

Bolton, který patří k zastáncům tvrdého postupu vůči Teheránu, během nedělní návštěvy Jeruzaléma varoval, že Spojené státy si vyhrazují právo zaútočit na Írán někdy později. Podle agentury AP zdůraznil, že Trump "jedině pro tentokrát vojenskou akci zastavil".

Bolton také řekl, že Íránu "nikdo nevystavil lovecký lístek pro Blízký východ".

Generální tajemník OSN António Guterres v neděli prohlásil, že je nezbytné vyvarovat se "jakékoli formě" eskalace kolem Íránu.

"Všichni musí mít nervy ze železa," citovala agentura Reuters šéfa světové organizace, podle něhož si svět "nemůže dovolit velkou konfrontaci v Perském zálivu".

Íránský prezident Rúhání v neděli podle íránské tiskové agentury Fars zopakoval, že americký dron porušil íránský vzdušný prostor, a prohlásil, že Američané tímto krokem jen rozdmýchávají napětí. "Rúhání zdůraznil, že tato americká agrese je začátkem nového napětí v regionu," napsala agentura Fars. Prezident zároveň upozornil, že jde o citlivou oblast důležitou pro mnoho zemí a proto Teherán "očekává, že mezinárodní orgány budou reagovat náležitým způsobem".

"Smrt Americe"

Během nedělního zasedání parlamentu vykřikovali íránští poslanci heslo "Smrt Americe" a místopředseda sněmovny obvinil Spojené státy, že jsou "skutečným teroristou".

"Amerika je ve světě skutečným teroristou, protože v různých zemích šíří chaos, rozdává sofistikované zbraně teroristickým skupinám a vyvolává nejistotu, přičemž zároveň říká: pojďme vyjednávat," prohlásil místopředseda íránského parlamentu Masúd Pezeškján na začátku schůze v proslovu, který živě vysílal státní rozhlas. "Smrt Americe," křičelo podle agentury Reuters mnoho poslanců.

Reuters připomíná, že tento pokřik v Íránu opakovaně zaznívá od islámské revoluce z roku 1979, která vedla k pádu Američany podporovaného šáha Mohammada Rézy Páhlavího. Prezident Trump nedávno v rozhovoru s televizí Fox News podotkl, že Íránci "poslední dobou nevykřikovali smrt Americe".

Související