Americký prezident Donald Trump a jeho čínský prezident Si Ťin-pching se v sobotu na napjatě sledované schůzce na okraj summitu zemí G20 domluvili na pokračování jednání o vzájemné obchodní dohodě, která má vyřešit celní válku. Šéf Bílého domu označil setkání se svým čínským protějškem za "vynikající", obě země jsou podle něj nyní znovu "na správné cestě". Peking sdělil, že Washington ustoupil od zvažovaného záměru uvalit další cla na čínské zboží.

USA po jednání prezidentů prozatím odvolaly zvažované uvalení dalších cel na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA se pohybuje kolem 300 miliard dolarů (6,8 bilionu korun), uvedla agentura Kjódó. Tento závazek potvrdila i čínská státní agentura Nová Čína.

Oba prezidenti vyjadřovali optimistická očekávání již při příchodu na sobotní jednání. Před jejím začátkem čínský prezident řekl, že dává přednost dialogu před konfrontací. Trump zase dal najevo, že pokud uzavře s Pekingem "spravedlivou" dohodu, půjde o historický úspěch.

Huawei může nakupovat od amerických firem

Po schůzce lídrů dvou největších ekonomik také zaznělo, že čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei bude moci nakupovat produkty od amerických dodavatelů. 

"Americké podniky mohou prodávat svá zařízení firmě Huawei," řekl Trump na tiskové konferenci. "Mluvíme o zařízeních, se kterými není spojen žádný větší problém týkající se národní bezpečnosti," dodal šéf Bílého domu podle agentury Bloomberg.

Spojené státy v polovině května zařadily Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této čínské firmě dodávat své produkty. Americké tajné služby podezírají Huawei ze spolupráce s čínskou rozvědkou, což ale Huawei dlouhodobě popírá.

Společnost Huawei minulý týden varovala, že obchodní restrikce ze strany Washingtonu budou mít negativní dopad na její tržby. List The Wall Street Journal tento týden uvedl, že odstranění obchodních restrikcí proti Huaweii je jednou z podmínek Pekingu pro urovnání obchodních sporů s USA.

Obchodní válka mezi USA a Čínou se naplno rozhořela loni v březnu, kvůli sporu trpí světová ekonomika i finanční trhy. 

Trump chce třetí summit s Kimem

Po skončení summitu v Japonsku by se americký prezident chtěl v neděli sejít se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi. O možném překvapivém bodě svého dalšího programu v sobotu šéf Bílého domu informoval na Twitteru. Zástupkyně severokorejského ministerstva zahraničí řekla, že Trumpovu nabídku považuje za "zajímavý návrh", oficiálně prý však Pchjongjang dosud pozvání neobdržel.

"Po několika velice důležitých schůzkách, včetně té s čínským prezidentem Siem, odjedu z Japonska do Jižní Koreje (s prezidentem Munem). Až tam budu, tak bude-li severokorejský vůdce Kim chtít, setkám se s ním v hraniční demilitarizované zóně, aby se s ním pozdravil a potřásl si s ním rukou," napsal americký prezident.

Na Trumpova slova v KLDR jako první reagovala náměstkyně ministra zahraničí Čche Son-hui, která dříve působila i jako hlavní vyjednavačka Severní Koreje v jaderných rozhovorech s USA. "Považuji to za velice zajímavý nápad, oficiální nabídku jsme ale neobdrželi," citovala diplomatku tisková agentura KCNA.

Spekulace o možném třetím summitu mezi Trumpem a Kimem tento týden potvrdil jihokorejský prezident Mun Če-in, který řekl, že obě strany spolu o schůzce neoficiálně jednají. Trump s Kim Čong-unem se spolu sešli naposledy letos v únoru v Hanoji.

Únorové jednání skončilo předčasně a bez dohody. V poslední době si však Trump s Kim Čong-unem navzájem poslali osobní dopisy. Trump ten Kimův označil za "nádherný", Kim zase Trumpův za "skvělý". Americký ministr zahraničí Mike Pompeo nedávno vyjádřil naději, že dopis, který Trump poslal severokorejskému diktátorovi, povede k obnovení rozhovorů.

Spojené státy požadují, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Saúdský princ podle Trumpa provedl revoluční změny

Šéf Bílého domu v sobotu také řekl, že saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán je mužem, který dokázal Saúdskou Arábii otevřít světu a zasadil se o revoluční změny týkající se zejména postavení žen. Otázky novinářů týkající se vraždy novináře Džamála Chášukdžího v Istanbulu, s níž je bin Salmán spojován, Trump ignoroval, napsala agentura AFP.

"Je mi velkou ctí být zde se saúdskoarabským korunním princem, mým přítelem, mužem, který za posledních pět let udělal mnoho pro otevření Saúdské Arábie," řekl Trump před setkáním. "Vidím, co se děje. Je to jako revoluce, v pozitivním slova smyslu," dodal.

Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva Agnes Callamardová minulý týden doporučila zahájit vyšetřování korunního prince a dalších představitelů království v souvislosti s Chášukdžího vraždou. Rijád odmítá, že by princ byl do vraždy jakkoli zapojen.

Trump trvá na tom, že i kdyby se toto podezření potvrdilo, zůstane Saúdská Arábie neochvějným americkým partnerem. Americký prezident má mimo jiné v plánu zrealizovat velký kontrakt na prodej zbraní Saúdské Arábii, a to přesto, že s prodejem nesouhlasí Senát.