Celou noc strávili šéfové států a vlád zemí Evropské unie v Bruselu debatami o tom, kdo bude v příštích letech u kormidla klíčových institucí EU. Jednání má podobu série dvoustranných a vícestranných neformálních schůzek, které koordinuje šéf Evropské rady Donald Tusk. Jednání summitu EU jako takové, které v neděli večer už tak začalo se značným zpožděním, a v noci bylo navíc na devět hodin přerušeno. Jednat se začalo znovu až v pondělí po osmé hodině ráno.

I dopolední pracovní snídaně byla nakonec přerušena, aby prezidenti a premiéři mohli absolvovat nové kolo dvoustranných a vícestranných konzultací. Krátce před 11:00 SELČ se ale politici sešli u kulatého stolu znovu. 

Dosavadní jednání stále nepřineslo jednomyslnou shodu na tom, kdo by měl na podzim v čele Evropské komise nahradit jejího stávajícího šéfa Jeana-Claudea Junckera. Novinářům to ráno řekl italský premiér Giuseppe Conte s tím, že na dohodu to zatím nevypadá.

"To se dá jen těžko říct. V této chvíli to nevypadá, že jsme se dohodli," odpověděl na dotaz Conte, když ráno neplánovaně přišel do tiskového sálu summitu pohovořit s novináři. Důvodem jsou podle něj komplikovaná kritéria, která si premiéři a prezidenti pro výběr stanovili.

Zda z řady Tuskových rozhovorů s premiéry a prezidenty zemí bloku vyplyne ještě v pondělí nějaký jednoznačný závěr, se ale ukáže až po očekávané ranní společné diskusi lídrů v jednacím sále, pravděpodobně u snídaně. Šéf Evropské rady se nejprve setkal se všemi jejími členy, pak se sešel ke společné konzultaci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, španělským premiérem Pedrem Sánchezem a šéfem nizozemské vlády Markem Ruttem. V pondělí brzy ráno proběhla ještě série bilaterálních jednání.

Podle diplomatů je - či v brzkých ranních hodinách byla - zřejmě opět otevřená možnost, že do čela Evropské komise by se dostal její nynější první místopředseda a kandidát evropských socialistů Frans Timmermans. "Je stále ve hře," potvrdil o jednání informovaný diplomat.

Tuto možnost nepřímo potvrdil i Conte. "V této chvíli na něm není jednomyslná shoda. To je fakt. Nevím, zda by ho podpořila dostatečná většina," prohlásil ovšem zároveň. 

Conte ráno také upozornil, že de facto nikdy neexistovala "dohoda z Ósaky", tedy neformální domluva některých šéfů vlád a států EU dojednaná na okraj nedávného summitu G20 v Japonsku. Právě ta počítala podle médií s Timmermansem v čele komise. 

To je ale možnost, která se velmi nelíbí českému premiérovi Andreji Babišovi ani jeho kolegům z Polska či Maďarska. Nesouhlasících zemí je však zřejmě málo na to, aby v případném hlasování Timmermanse zablokovaly.

Tusk už dopředu avizoval, že věc okolo nominace nového předsedy komise chce mít uzavřenou v pondělí dopoledne. Je však otázka, zda by v případě silného odporu části států nechal rozhodnout hlasováním, ačkoliv na to má podle pravidel v tomto případě právo. Summit se ale obvykle snaží dojít ke konsenzuální dohodě.

Prezidenti a premiéři však chtějí rozhodnout o celém "balíčku" křesel: kromě vedení komise také o budoucím šéfovi Evropské rady, tedy nástupci Donalda Tuska, vysokém představiteli pro zahraniční politiku a předsedovi europarlamentu. S věcí souvisí i obsazení křesla v čele Evropské centrální banky (ECB).

Rozhovory jsou vleklé a složité, protože lídři vyvažují zájmy evropských stranických rodin, snaží se dosáhnout rovnoměrného rozložení funkcí mezi jednotlivé evropské regiony a také hledají spravedlivé zastoupení mužů a žen. Navíc je tlačí čas, dohodu chce Tusk i další premiéři a prezidenti mít v pondělí, před ustavujícím jednáním nového složení Evropského parlamentu tento týden.

Itálie je podle svého premiéra "velmi otevřená konstruktivnímu dialogu", ale také odmítá automaticky uznat jako jediné možné řešení systém takzvaných vedoucích kandidátů, podle něhož by v čele Evropské komise stanul lídr kandidátky vítězného uskupení z voleb do Evropského parlamentu.

Související
Související