Ve Švédsku vstoupil v pondělí v platnost zákon, který zakazuje kouření před hospodami. Zapálit si cigaretu v restauraci nemohou lidé ve Švédsku již několik let, nyní se zákaz rozšířil i na prostranství před nimi, informovala agentura DPA. Kouřit se od pondělka nesmí ani na dalších veřejných místech.

Švédský zdravotnický úřad uvedl, že považuje nový tabákový zákon za důležitý milník v boji za veřejné zdraví. Snížit je totiž podle něj třeba nejen počet kuřáků aktivních, ale i těch pasivních.

Kromě prostranství před hospodami, kde se po zákazu kouření uvnitř restauračních zařízení scházely hloučky lidí závislých na nikotinu, se Švédové nově svému zlozvyku nesmějí oddávat ani na veřejných hřištích, zastávkách autobusů, nástupištích na nádraží a některých dalších místech.

Vláda premiéra Stefana Löfvena si vytkla za cíl, aby se Švédsko do roku 2025 stalo zemí bez kuřáků.

V České republice platí zákon o zákazu kouření od května 2017. Vztahuje se na veškeré veřejné vnitřní prostory a stejně jako ve Švédsku také na hřiště a zastávky. Kuřáci z hospod, barů a restaurací tak kouří často právě před příslušným zařízením a tím mohou rušit lidi, kteří bydlí v okolí. Zpřísnění zákona se u nás zatím nechystá. V minulém roce se senátoři naopak pokoušeli prosadit jeho mírnější formu, která by umožňovala majitelům podniků, aby si o povolování kouření rozhodovali sami. Návrh ale neprošel. 

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha za poslední dva roky klesl počet hospitalizací lidí s infarktem o 9,2 procenta, což je prý přímý důsledek zákazu kouření. Tabáku v Česku ale stále holduje asi 1,7 milionu lidí.

Související
Související