Příznivce krajní pravice v Německu čeká další nealkoholický koncert neonacistických kapel. Na konci června se bez alkoholu museli obejít návštěvníci festivalu ve východosaské Ostřici (Ostritz), kde jim navíc místní v supermarketu vykoupili všechno pivo, tento týden se něco podobného chystá v durynském Themaru, uvedla německá zpravodajská televize n-tv.

Podmínky v Themaru budou ale o něco příznivější. V pátek na úvod dvoudenního festivalu bude povolené alespoň pivo s nízkým obsahem alkoholu, konkrétně do 2,7 procenta. V sobotu ale bude zakázáno i toto lehké pivo.

Policie se ale očividně rozhodla stávající opatření přitvrdit, protože si pronajala nedalekou benzinovou pumpu, kde se při minulých koncertech neonacisté alkoholem vždy zásobovali. "Čerpací stanice bude policejní základnou a neonacistům nebude pro nákup nápojů přístupná," uvedl durynský zemský ministr vnitra Georg Maier.

Policie bude rovněž návštěvníky kontrolovat, aby vedle zbraní na festival nepronášeli alkohol. Před 14 dny v Ostřici policisté zabavili v dějišti koncertů 4200 litrů piva, což odpovídá 84 padesátilitrovým sudům, a při kontrolách příchozích pak dalších asi 200 litrů alkoholických nápojů. Místní zároveň v ostřickém supermarketu vykoupili přes sto bas s pivem, což na Twitteru ocenil saský premiér Michael Kretschmer.

Související