Litva ve středu kvůli obrovskému suchu vyhlásila stav nouze. Podle místních úřadů hrozí, že kvůli suchému a horkému počasí bude letošní sklizeň až o polovinu nižší, napsala agentura AFP. Kromě ohrožení plodin má sucho negativní vliv i na hladiny některých řek, které dramaticky poklesly, což ohrožuje ryby.

Formální vyhlášení "stavu nouze" umožní vládě odškodnit zemědělce za ztráty, které je v důsledku sucha čekají. "Zemědělci si myslí, že letošní sklizeň bude o 40 či 50 procent nižší. Ohroženy jsou rovněž ryby," uvedl litevský ministr životního prostředí Kestutis Mažeika.

Podle Mažeiky "nikdo nemá pochyb", že za obrovská a dlouhotrvající sucha a horka v posledních letech může globální změna klimatu. Ministr také vyzval sousední Bělorusko, aby zvýšilo hladinu řeky Neris tím, že uvolní vodu z některých vodních nádrží.

Související

Litva zažila nejteplejší červen v historii měření. V pondělí meteorologická služba uvedla, že průměrná teplota činila 20,1 stupně Celsia, což je 4,7 stupně nad víceletým průměrem. Řada lidí se proto snažila zchladit v Baltu, v jezerech či řekách, koupání ale nepřežilo 32 lidí. Počet utopených byl podle DPA v uplynulém měsíci o 13 vyšší než loni v červnu.

Související