Ruský ministr obrany Sergej Šojgu poprvé oficiálně potvrdil, že v hlubinném plavidle, kde v pondělí vypukl požár, byl jaderný reaktor, který ale nebyl poškozen. Podle tiskových agentur prezidentovi Vladimiru Putinovi také sdělil, že hlavní příčinou neštěstí, jež si vyžádalo 14 mrtvých, byl požár, který vypukl v akumulátorové sekci.

"Jaderné energetické zařízení v daném aparátu (ponorce) bylo zcela izolované a opuštěné" a posádka navíc učinila "všechna nezbytná opatření k jeho ochraně. Díky tomu je zařízení plně funkční," citovala agentura TASS sdělení ministra zveřejněné na internetových stránkách Kremlu.

Ministr rovněž informoval, že hlavní příčinou události byl požár v akumulátorové sekci, který se pak v určité míře rozšířil. Plavidlo je však podle něj opravitelné. "První posouzení – oprava je možná. V našem případě nejen možná, ale povinná," prohlásil.

Ruské úřady o tragickém incidentu na hlubinném podmořském plavidle informovaly až v úterý. Oznámily úmrtí 14 námořníků, neupřesnily ale, kolik lidí se zachránilo ani kolik osob celkem bylo na palubě. Oficiálně potvrzeno není ani to, o jaké plavidlo se jedná. Podle ruských médií šlo o supertajnou jadernou ponorku Lošarik, která provádí výzkum ve velkých hloubkách a je o ní známo jen málo podrobností.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ve středu řekl, že některé informace o tomto incidentu nebudou zveřejněny, protože podléhají státnímu tajemství. To se týká také informací o plavidle, které nehoda postihla.

List Kommersant ve čtvrtek s odvoláním na nejmenovaný odborný zdroj napsal, že možnou příčinou úmrtí 14 námořníků mohl být zkrat v jednom z rozvaděčů elektřiny. Je velmi pravděpodobné, že se od zkratu vznítila kabeláž nebo transformátorový olej a oheň se pak rozšířil ventilací.

Podle zdroje deníku přežila jen jedna směna, protože požár zastihl většinu námořníků odpočívajících po večeři v obytné části plavidla. Hlídkující směna nejspíš mohla pozdě izolovat sekci a ostatní nestačili použít přenosné dýchací přístroje.