Při bouřích s krupobitím zemřelo na poloostrově Chalkidiki na severu Řecka ve středu večer nejméně sedm zahraničních turistů, včetně dvou Čechů, jeden člověk se pohřešuje. Úmrtí dvou českých občanů ve čtvrtek potvrdilo české ministerstvo zahraničí. Stovka lidí byla při bouři zraněna, tři desítky z nich, včetně dětí, skončilo v místních nemocnicích. Jedna žena je na jednotce intenzivní péče, uvedl řecký deník Kathimerini.

Český starší manželský pár zemřel poté, co se kvůli silnému větru převrátil jejich karavan na pobřeží v letovisku Sozopoli poblíž města Nea Propontida. Muž byl na místě mrtvý, žena zemřela při převozu do nemocnice, uvedla ve čtvrtek místní média. Podle nich byl s nimi v karavanu i jejich syn a vnuk, kteří utrpěli zranění.

Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová uvedla, že další z pasažérů karavanu je nyní v místní nemocnici. "České velvyslanectví v Aténách poskytuje na místě veškerou potřebnou pomoc," uvedla mluvčí. Informace o dalších zraněných Češích nyní ministerstvo nemá. "Je možné, že se to přes den bude ještě vyvíjet," dodala Štíchová.

Kromě Čechů se oběťmi bouře na Chalkidiki stali Rus a jeho dvouletý syn, na něž poblíž jejich hotelu v letovisku Nea Potidea spadl strom, a rumunská žena s osmiletým chlapcem, které zabila část padající střechy restaurace.

"Pět minut to bylo hotové peklo," popsal agentuře AFP události Haris Lazaridis, majitel restaurace, v níž zemřela čtyřiapadesátiletá Rumunka a její syn, když na ně spadla střecha. Podle Lazaridise bylo pod střechou, když se zhroutila, schováno před bouří asi sto osob.

"Jen zázrakem nezemřelo více lidí," řekl AFP jeden z rekreantů. Podle něj byly skoro všechny restaurace u pláží plné. "Když mi začalo pršet na záda, vypadalo to, jako když mi na záda padají kameny," popsal řecké televizi Skai místní obyvatel. Vichr podle něj převracel plážové slunečníky, židle, stoly i auta a z některých balkonů trhal zábradlí.

Severní část Řecka, kde tráví první část letních prázdnin u moře tisíce cizinců, zasáhl živel po několika dnech s tropickými teplotami blížícími se 40 stupňům. Ve středu večer začaly Chalkidiki a okolní oblasti bičovat prudké lijáky a krupobití. Vítr vyvracel stromy a ničil střechy budov.

Podle agentury DPA krupobití a silný vichr trvaly jen asi 10 minut, meteorologové jev popsali jako nepříliš obvyklý v této oblasti. Podle nich se oblastí přehnaly dvě vichřice. "Věděli jsme dopředu, že přijde silná bouře, a vydali jsme také varování, nedokázali jsme ale říct, kde přesně bouře udeří," řekl ve čtvrtek řeckému rozhlasu Efthymios Lekkas z ústavu pro předcházení škodám přírodních katastrof.

"Něco takového jsem ve své 25leté kariéře zažil vůbec poprvé," řekl podle Reuters lékař z nemocnice ve městě Nea Mudania Athanasios Kaltsas. V jeho nemocnici byli ošetřeni pacienti ve věku od osmi měsíců do 70 let, zvláště s rozličnými zlomeninami.

"Když mi začalo pršet na záda, připadalo mi to, jako když mi na záda padají kameny, tak byl vítr silný," popsal řecké televizi Skai krupobití místní obyvatel. Vichr podle něj převracel plážové slunečníky, židle, stoly i auta a z některých balkonů trhal zábradlí.

Postižené obce vypadají podle místních médií jako po zemětřesení.

Úřady na Chalkidiki vyhlásily mimořádný stav

Místní úřady vyhlásily na Chalkidiki mimořádný stav. Nejméně 140 hasičů mělo kvůli živlu celonoční zásah. Nezvykle silné deště by podle meteorologů měly skončit během čtvrtečního rána.

Na Chalkidiki už dorazil ministr pro civilní obranu Michalis Chrysochoidis. S likvidací škod bude pomáhat armáda, která poskytne vojáky i těžkou techniku, řekl ve čtvrtek místnímu rozhlasu ministr obrany.

Asi 80 procent Chalkidiki je bez proudu. Dodávky elektřiny by měly být obnoveny do čtvrtečního večera, informoval deník Kathimerini.

Vážné jsou i škody na majetku, vyvrácené stromy ničily auta a střechy domů, blesky zasáhly elektrické vedení a způsobily požáry.

Na jiných místech Řecka bojují hasiči s lesními požáry, které se šíří kvůli silnému větru a vysokým teplotám.

Bouře zasáhly ve středu večer i druhé největší řecké město Soluň, které leží nedaleko Chalkidiki. V Soluni ale nebyl nikdo zraněn.

Kvůli bouřce a záplavám v oblasti bylo přerušeno železniční spojení na trati ze Soluně do přístavního města Alexandrupoli, uvedla ve čtvrtek řecká televize. Částečně blokovány jsou i některé silnice, na něž popadaly stromy.

Na Chalkidiki je přes deset tisíc Čechů

Na poloostrově je s cestovními kancelářemi asi 7500 Čechů. Další tisíce lidí do oblasti jezdí samostatně, počet českých turistů na místě tak zřejmě bude vyšší než deset tisíc. Cestovní kanceláře nyní zjišťují případné poškození ubytovacích zařízení, uvedl místopředseda české Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

"Chalkidiki je lokalita, kam jezdí spoustu Čechů bez cestovních kanceláří vlastní dopravou, například do pronajatých apartmánů. Odhadoval bych, že na poloostrově může být deset až dvanáct tisíc českých turistů," sdělil Papež.

Na hodnocení škod je podle něj ještě brzo, bouře zasáhla řecký poloostrov ve středu večer. "Cestovní kanceláře nyní teprve zjišťují, jestli ubytovací zařízení, ve kterých své klienty mají, byla nějakým způsobem poškozena. To by mělo zabrat minimálně dopoledne," uvedl.

Případné zkrácení nebo rušení pobytů by podle něj mohlo potkat pouze turisty, kteří mají být ubytováni právě v zařízení poškozeném bouří. V takovém případě by to řešily přímo cestovní kanceláře. "Byla to bouře, která odezněla. Byl bych spíše optimistický v tom, že dál nebude pobyt na Chalkidiki nijak narušen," dodal Papež.

Kroupy v Itálii zranily na 20 lidí

Bouře a silné deště, při nichž padaly kroupy až o velikosti pomerančů, ve středu postihly i italské pobřeží Jaderského moře. Dvě desítky lidí, včetně těhotné ženy, byly zraněny. Informovala o tom agentura ANSA.

V Itálii zasáhly lijáky s krupobitím oblast okolo Ravenny, včetně letoviska Rimini, a kraj Abruzzo v centrální části Itálie. Ve městě Pescara bylo zraněno nejméně 18 lidí, včetně těhotné ženy, kterou zranily na hlavě kroupy o velikosti pomeranče, uvedla ANSA. I další lidé utrpěli zranění zejména na hlavě.

Kroupy poškodily také řadu aut a oken domů, ulice města Pescara zaplavil proud vody. "Z ulic se staly řeky," citovala agentura ANSA svědka z místa. Voda zaplavila také sklepy, parkoviště a lékárnu v místní nemocnici, uvedl starosta města Carlo Masci.

Agentura ANSA také informovala o požáru, který ve středu vypukl na městské pláži v Katánii na Sicílii. Kvůli vysokým teplotám a silnému větru se plameny rychle rozšířily i na přilehlý porost, zničeny byly desítky aut, než se hasičům požár podařilo uhasit. Plameny a hustý dým způsobily paniku, lidé utíkali do moře. Stovky lidí museli evakuovat hasiči na lodích a vrtulníky kvůli hustému kouři poté, co zůstali uvězněni na plážích a v nedalekém kempu.

Příčina středečního požáru v Katánii není jasná, podle místních médií zřejmě vznikl od nedopalku cigarety či zapáleného dříví na soukromém pozemku a ohnisek mohlo být více. Sicílii postihlo v posledních dnech přes dvě desítky požárů, které zničily asi deset hektarů porostu.