Americký prezident Donald Trump hodlá prozkoumat, zda internetový vyhledávač Google nepodporuje čínský režim. Oznámil to v úterý na Twitteru. Prezidentovo podezření vyvolal americký podnikatel Peter Thiel, podle něhož možná do firmy Google pronikli agenti čínských tajných služeb.

"Velký a skvělý chlapík zná tento svět lépe než kdokoli jiný," napsal na Twitteru Trump o Thielovi, který je spoluzakladatelem platební služby PayPal. Později prezident novinářům řekl, že pověří několik vládních orgánů, mezi nimi zřejmě i ministerstvo spravedlnosti, aby "se podívaly, co je na tom pravdy". Sám Thiel vyzval k vyšetřování FBI a CIA.

Postupy společnosti Google byly v úterý tématem slyšení v americkém Senátu, kterého se zúčastnil viceprezident firmy Karan Bhatia. Popřel, že by ve firmě Google působili čínští špioni, a řekl, že společnost má v Číně ve srovnání s ostatními internetovými firmami jen malé obchody.

Bhatia nicméně odmítl senátorům slíbit, že Google nebude cenzurovat čínský internet a přistoupí na nezávislý audit svých vyhledávacích algoritmů, což při slyšení vyvolalo kritiku. Senátor Josh Hawley prohlásil, že "důvěra v tuto společnost a trpělivost je vyčerpána". Firma Google musí být podle něj povolána k odpovědnosti.

Související
Související