Německá kancléřka Angela Merkelová se cítí být plně zdravotně způsobilá k výkonu své funkce. Uvedla to na páteční tiskové konferenci, kterou uspořádala krátce před svou letní dovolenou. Merkelovou v minulých týdnech při oficiálních příležitostech několikrát postihl nekontrolovatelný třes. To vyvolalo spekulace o jejím zdravotním stavu. "Můžu tuto funkci vykonávat," prohlásila Merkelová. Zájem veřejnosti o své zdraví ale podle vlastních slov plně chápe.

Německá kancléřka zároveň ujistila, že sama má velký zájem na tom, aby byla zdravá. Znovu přitom zdůraznila, že po konci současného volebního období v roce 2021 už nehodlá kandidovat na politické funkce. "Ale pak doufám, že bude následovat další život. A ten bych ráda vedla ve zdraví," dodala.

Pětašedesátiletá Merkelová se v poslední době několikrát potýkala s třesem těla. Minulý týden ji postihl při setkání s finským premiérem Anttim Rinnem. Opakovala se tak situace z poloviny června, kdy se kancléřka třásla při vítání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Tehdy to vysvětlila tím, že byla dehydrovaná a že jí pomohlo vypít několik sklenic vody. Asi o týden později při jmenování nové ministryně spravedlnosti se ale třes vrátil.

Část některých oficiálních akcí v uplynulých dnech Merkelová absolvovala vsedě. Na páteční tiskové konferenci působila uvolněně a uvedla, že se cítí dobře.

Související
Související