Boris Johnson se ve středu stane novým premiérem Velké Británie poté, co jej členové vládní Konzervativní strany vybrali za svého nového lídra. Vedení strany i vlády převezme po Therese Mayové, které se nepodařilo zemi vyvést z Evropské unie a počátkem června z postu předsedkyně strany odstoupila. Johnson ji na postu ministerské předsedkyně vystřídá po setkání s královnou. Výsledek hlasování, kterého se účastnilo takřka 160 tisíc členů strany, v úterý oznámila předsedkyně poslaneckého klubu konzervativců na mítinku v Londýně. Ve finálovém kole volby Johnsona podpořilo 92 153 členů strany, zatímco jeho rivala, ministra zahraničí Jeremyho Hunta, přibližně poloviční počet hlasujících.

V projevu po svém zvolení do čela Konzervativní strany zopakoval Johnson slib, že Británie odejde z Evropské unie k 31. říjnu. Svůj kabinet chce bývalý ministr zahraničí sestavit v příštích dnech. Hlavní Johnsonův proslov, v němž by měl nastínit své kroky, se očekává ve středu v Downing Street a ve čtvrtek v parlamentu.

Johnson také poděkoval svému rivalovi Jeremymu Huntovi a poraženého šéfa diplomacie ocenil jako kvalitního soupeře. Poděkoval také odcházející premiérce Therese Mayové, která ve funkci končí kvůli neúspěchu své brexitové strategie.

Někdejší starosta Londýna a zastánce rázné rozluky od unijních struktur připomněl heslo své volební kampaně, kterým bylo "zajistit brexit, sjednotit zemi a porazit (šéfa labouristické opozice) Jeremyho Corbyna". "Nyní ještě musíme povzbudit naši zemi. Brexit dokončíme 31. října a využijeme všech příležitostí, které přinese," řekl Johnson, jehož zvolení i projev doprovázel velký potlesk.

Připustil také, že jeho zvolení do čela konzervativců, které ho automaticky vynese i do premiérského křesla, nebude všem po chuti. "Vím, že budou lidé, kteří zpochybní vaše moudré rozhodnutí," řekl členům strany Johnson. "Kampaň skončila a práce začíná," dodal v závěru svého proslovu.

Johnsonův proslov byl poměrně krátký a proti očekávaní mnohých i krotký, píše britský tisk a připomíná, že hlavní projev nového premiéra se očekává až ve středu v Downing Street a ve čtvrtek v parlamentu. Právě Dolní sněmovna se různými kroky snaží zablokovat brexit bez dohody, který Johnson nevylučuje.

Deník The Guardian ale soudí, že Johnson v úterý naznačil, že si nepřeje konfrontaci s Evropskou unií, protože nezopakoval svůj dřívější výrok, že Británie opustí blok "stůj co stůj". Místo toho mluvil o významu blízkého a přátelského vztahu s EU.

Labouristický stínový ministr financí John McDonnell na twitteru označil Johnsonův první oficiální projev ve funkci šéfa konzervativců za "nesnesitelně a trapně vlažný". Podle něj byl jako "špatně připravená řeč po večeři v golfovém klubu".

Končící britská premiérka Theresa Mayová vyjádřila svému nástupci na twitteru svoji podporu. Konzervativní strana podle ní musí společně usilovat o brexit, který je prospěšný pro celou Británii, a udržet labouristického lídra Jeremyho Corbyna mimo vládu. Johnsonovi krátce po oznámení konzervativců gratuloval i americký prezident Donald Trump, podle kterého "bude skvělým" premiérem Spojeného království. 

Dnes vpodvečer Johnson mluvil také před poslaneckým klubem své strany. Podle účastníků setkání nový šéf zopakoval, že Británie musí opustit Evropskou unii do 31. října. Slíbil také, že do výkonu funkce ministerského předsedy vloží maximální energii a prohlásil, že je třeba Británii chránit před Corbynem. Johnson rovněž řekl, že si nepřeje předčasné volby, citovala agentura Reuters poslankyni Nicky Morganovou.

Vůdce labouristů Jeremy Corbyn zpochybnil silný mandát Johnsona jako vůdce Británie. "Boris Johnson získal podporu méně než 100 000 nereprezentativních členů Konzervativní strany tím, že slíbil daňové škrty nejbohatším, prezentoval se jako přítel bankéřů a prosazoval škodlivý brexit bez dohody," prohlásil Corbyn. "Ale nezískal podporu naší země," dodal opoziční vůdce.

Johnson patří mezi přední zastánce odchodu země z Evropské unie a vylučuje jeho další odklad. Podle něj "je otázkou života a smrti", zda dojde k brexitu v dohodnutém termínu. Původně měla Británie unii opustit už koncem března, premiérka Mayová ale nedokázala v parlamentu získat podporu pro svoji brexitovou dohodu. Musela proto se státy osmadvacítky už dvakrát po sobě vyjednat odklad na říjen.

Podobné situaci se chce Johnson vyhnout. Nový premiér vyhrožuje unii "divokým" brexitem, pokud nepřistoupí na úpravy současné brexitové dohody. Především chce z textu nechat vyjmout takzvanou irskou pojistku, která zajišťuje, že po brexitu nebude nutné obnovit hranice na irském ostrově. Představitelé EU včetně českého premiéra Andreje Babiše (ANO) ale jakékoliv změny v dojednané smlouvě vylučují. Pokud na jeho požadavky nepřistoupí, o další odklad Johnson žádat nebude a raději z unie odejde bez dohody. Analýzy, podle kterých by v tom případě Británie zchudla téměř o desetinu, nový premiér odmítá jako pouhé strašení.

Johnsonovy hrozby divokým brexitem se ale nelíbí kromě opozice i části konzervativců. Proto je možné, že jako premiér kvůli klíčovému hlasování ztratí parlamentní většinu. V takové situaci by mohlo dojít na předčasné volby a kvůli nim by Londýn nejspíš unii o další odklad požádal. 

Související