Francouzi by už od příštího roku mohli platit daně v trafikách, oznámil ve středu podle deníku Le Monde ministr pro rozpočet a veřejnou správu Gérald Darmanin. Testovací provoz začne v prvním pololetí příštího roku v 18 ze 101 departementů, a pokud se systém osvědčí, od 1. července budou mít tuto možnost všichni Francouzi.

Celkem má být k dispozici 4700 trafik ve 3400 obcích a městech. Daně a také pokuty v nich půjde platit do 300 eur (7600 korun) v hotovosti, nad tuto částku do neomezené výše bankovní kartou.

Darmanin zdůraznil, že tyto trafiky budou i ve městech, kde nemá svou pobočku finanční úřad. Nově tak přibude 1600 míst pro vyrovnání finančních závazků vůči státu. Větší pohodlí má přinést i delší otevírací doba trafik, které navíc bývají v provozu i o víkendech.

Trafikanti budou muset absolvovat školení, než začnou službu nabízet. Platby budou uskutečňovány přes sázkové terminály.

Francouzská vláda přišla s touto iniciativou i kvůli plánovanému snižování počtu státních úředníků. Do roku 2022, kdy končí pětiletý mandát vlády, by jich mělo ubýt 15 tisíc. Původně přitom mělo o práci přijít až 50 tisíc zaměstnanců státní správy z asi 2,3 milionu. Podle francouzského tisku ale vláda od svého záměru odstoupila po protestech takzvaných žlutých vest a kvůli zpomalující ekonomice.

Související