Čínská centrální vláda ve středu upozornila, že čínská armáda by mohla být vyslána k potlačení demonstrací v poloautonomním Hongkongu. Informoval o tom list The Daily Telegraph, podle nějž jde o první takové prohlášení Pekingu od začátku protestů obyvatel Hongkongu proti zákonu, který by umožňoval vydávání lidí obviněných z trestných činů do pevninské Číny. Čínští vojáci by mohli být v Hongkongu nasazeni na žádost tamní vlády, v níž převládají přívrženci Pekingu.

Čínské ministerstvo obrany uvedlo, že vývoj v bývalé britské kolonii, která v roce 1997 přešla pod čínskou správu, podrobně sleduje. Ministerstvo rovněž poukázalo na to, že hongkongská vláda má právo přivolat na pomoc čínskou armádu, aby udržela ve městě pořádek.

Čínské ministerstvo obrany přišlo s těmito komentáři na středeční tiskové konferenci, která se konala v Pekingu u příležitosti zveřejnění Bílé knihy o národní obraně.

Účastníci masových demonstrací již několik týdnů v Hongkongu požadují úplné stažení kontroverzního návrhu zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestného činu do pevninské Číny. Kritici extradičního zákona se obávají, že by norma narušila právní nezávislost poloautonomního Hongkongu a že podezřelí vydaní do Číny by tam mohli čelit nespravedlivým, politicky motivovaným procesům. Demonstranti rovněž požadují vyšetření policejních zásahů proti účastníkům protestních akcí a odstoupení pročínské správkyně Hongkongu Carrie Lamové.

Demonstrace již několikrát přerostly v násilí. V neděli večer desítky maskovaných mužů vyzbrojených kovovými a dřevěnými holemi vtrhly na vlakové nádraží v hongkongské čtvrti Yuen Long a zaútočily na kolemjdoucí a protivládní demonstranty, kteří se vraceli z protestní akce. Hospitalizováno bylo 45 zraněných, jeden v kritickém stavu. Existuje podezření, že útočníci pocházeli z řad zločineckých gangů, takzvaných triád.

Čínská lidová armáda má v Hongkongu od roku 1997 posádku, čínští vojáci se ale chovají zdrženlivě a jsou jen zřídka vidět na veřejnosti. Vláda v Pekingu doposud ujišťovala, že hongkongské úřady si dokážou se situací poradit samy, a vysoce kontroverzní možnost nasazení vojáků nezmiňovala.

Pro připojení Tchaj-wanu použijeme sílu a separatisty porazíme

V bílé knize, kterou Peking ve středu představil, se také píše, že se Čína ve snaze spojit Tchaj-wan s pevninou "nevzdá použití síly" a podnikne veškerá vojenská opatření, aby porazila "separatisty". 

Dokument kritizuje posilování armád USA, Japonska a Austrálie v regionu, podle Číny to oblast destabilizuje.

Za jeden z hlavních úkolů kniha označuje snahu zrušit nezávislost Tchaj-wanu a bojovat s údajnými odštěpeneckými silami v Tibetu a v západní provincii Sin-ťiang.

Mluvčí ministerstva obrany v komentáři k dokumentu řekl, že hrozba tchajwanského separatismu roste, a varoval, že každého, kdo bude usilovat o nezávislost Tchaj-wanu, čeká nezdar.

V bílé knize se píše, že rozmístění amerického obranného protiraketového systému v Jižní Koreji výrazně podkopalo strategickou rovnováhu v regionu. Dokument rovněž odsuzuje interpretaci japonské ústavy, podle níž může japonská armáda operovat ve vzdálenějších oblastech od hranic země.

Související