Lidé už vyčerpali veškeré zdroje, které je Země schopná obnovit během 365 dní. Letošní Earth Overshoot Day (den, kdy se přetíží Země) stanovila výzkumná organizace Global Footprint Network na toto pondělí - o tři dny dříve než minulý rok.

Lidská populace se blíží osmi miliardám a každým rokem roste. Jevy jako deforestace, eroze půdy, ztráta biodiverzity a hromadění oxidu uhličitého v atmosféře způsobují klimatické změny a stále častější výkyvy počasí. "Toto přetížení se děje, protože vyčerpáváme náš přírodní kapitál a ohrožujeme schopnost planety v budoucnu se regenerovat," píše organizace v tiskové zprávě.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.