Ukrajinský soud v úterý nařídil konfiskaci ruského tankeru Nika Spirit, který byl pod jménem Neyma zadržen minulý týden v dunajském přístavu Izmajil. S odvoláním na prokuraturu o tom informovala agentura Unian. Loď byla zadržena kvůli podezření, že se podílela na loňském incidentu v Kerčském průlivu, při němž Rusko zajalo tři ukrajinská plavidla i s posádkami.

Soud v Oděse v úterý nařídil loď plující pod ruskou vlajkou zkonfiskovat, neboť je považována za věcný důkaz. Už dříve povolil vyšetřovatelům tajné služby SBU, vojenským prokurátorům a pohraničníkům loď prohledat, zabavit dokumenty a záznamy rádiové komunikace, lodní deník a vyslechnout členy posádky. Ta byla po ostrém protestu Moskvy propuštěna.

"Na základě výsledků prověřování soud plavidlo zabavil i s dokumenty, které byly zabaveny už během prohlídky. Udělali jsme to. Tečka!" napsal na Facebooku generální vojenský prokurátor Anatolij Matios.

Plavidlo zadržely ukrajinské úřady 25. července na základě podezření, že se podílelo na incidentu v Kerčském průlivu, kde loni v listopadu Rusové ostřelovali a pak zadrželi tři ukrajinské lodě i s posádkami. Ukrajinští námořníci jsou od té doby v ruském zajetí, a to navzdory výzvám Kyjeva i dalších zemí, aby byli propuštěni.

Rusko se chystá 24 ukrajinských námořníků postavit před soud za nezákonné překročení ruských hranic. Za to jim hrozí až šest let vězení. Kyjev naopak na incident hledí jako na "akt ozbrojené agrese" proti lodím ukrajinského vojenského námořnictva.

Související