Severní Korea vypustila dvě balistické rakety krátkého doletu, které uletěly přibližně 450 kilometrů ve výši 37 kilometrů. Uvedly to v úterý agentury s odvoláním na jihokorejský generální štáb. Podle těchto údajů byly rakety odpáleny v 5:24 a 5:36 místního času (22:24 a 22:36 středoevropského letního času) z provincie Hwanghe, ležící jihozápadně od hlavního města Pchjongjangu, a to východním směrem do moře. Šlo o již čtvrtý severokorejský raketový test během necelých dvou týdnů.

Jihokorejská armáda uvedla, že nejnověji odpálené severokorejské rakety se podle dráhy letu podobaly balistickým střelám krátkého doletu, které KLDR odpálila 25. července. Vojenští znalci tvrdí, že jde o nový typ raket s vlastnostmi, jaké má ruský systém Iskander. Tyto rakety jsou navrženy tak, aby byly schopny během letu manévrovat a uniknout zasažení obrannými raketovými systémy.

Americký ministr obrany Mark Esper v úterý prohlásil, že Spojené státy situaci monitorují, ale nemají v úmyslu na ni přehnaně reagovat. "Klíčové je nechat otevřené dveře pro diplomacii," řekl Esper.

Šéf Bílého domu Donald Trump již dříve uvedl, že testy severokorejských raket krátkého doletu neporušují ujednání, které se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem podepsal loni na summitu v Singapuru.

Japonská vláda uvedla, že severokorejské střely nedosáhly dvousetmílového pásma, představujícího výlučnou ekonomickou zónu, ani japonských vod či souše. Japonský ministr obrany označil vypuštění severokorejských raket za "vážnou hrozbu". Tokio také připomnělo, že raketové testy odporují rezolucím Rady bezpečnosti OSN.

Současně s raketovým testem KLDR v prohlášení státní tiskové agentury ostře kritizovala společné americko-jihokorejské manévry jako porušení závazků z jednání mezi Washingtonem a Pchjongjangem.

Severní Korea "zůstává věrna postoji řešit problémy prostřednictvím dialogu", uvedlo prohlášení. Ale dodalo, že "budeme nuceni hledat jinou cestu", pokud USA a Korea budou pokračovat v "nepřátelských vojenských krocích".

Severokorejský diktátor Kim Čong-un minulý týden označil předchozí raketový test za varování Jižní Koreji a USA před společnými manévry.

Cvičení americké a jihokorejské armády podle tiskových agentur začalo v pondělí. Severokorejský vyslanec při OSN Ču Jong-čol v úterý na konferenci o odzbrojení obvinil Spojené státy, že společnými manévry s Jižní Koreou vyvolávají napětí, a varoval, že Pchjongjang přijme opatření k obraně země.

Rozhovory Pchjongjangu a Washingtonu o severokorejském jaderném odzbrojení navzdory snaze Donalda Trumpa stagnují. Američané sice mluví o chystané schůzce vyjednavačů obou stran, další summit však není na obzoru. Trump s Kimem se dosud sešli třikrát, na dvou summitech a jednou v demilitarizované zóně mezi Korejemi.

Rada bezpečnosti schválila jednomyslně sankce proti KLDR v roce 2006 s úmyslem omezit Pchjongjangu peněžní přísun využitelný k financování jaderného a raketového programu.

Sankce se týkají exportu uhlí, železa, olova, textilu a mořských plodů, omezují dovoz ropy i produktů z ní.

Severní Korea si ale podle zprávy, kterou pro sankční výbor OSN vypracovali nezávislí odborníci, obstarala pro vývoj zbraní hromadného ničení až dvě miliardy dolarů (46 miliard korun) prostřednictvím vysoce sofistikovaných kybernetických útoků.

Peníze byly ukradeny z bank a získány operacemi s kryptoměnami.

Související